Jack Johnson bol prvým afroamerickým boxerom, ktorý získal titul majstra sveta v ťažkej váhe: Lámal rasové bariéry a postavil sa nadradenosti bielej rasy v USA

Jack Johnson, bol prvým afroamerickým boxerom, ktorý získal titul majstra sveta v ťažkej váhe v roku 1908, keď knokautoval úradujúceho šampióna Tommyho Burnsa a tento titul si udržal až do roku 1915. Biela Amerika ťažko niesla, že majstrom sveta v ťažkej váhe je Afroameričan a čelil slnej vlne rasizmu. Bol vyvíjaný veľký tlak, aby titul získal biely Američan a tak do ringu proti nemu postavili „veľkú bielu nádej“, predchádzajúceho majstra Jima F. Jeffriesa. Jeffries prehral s Johnsonom po 15 kolách . Jeffries po zápase povedl:“Nie, nemohol som sa ho dostať za 1000 rokov.“
Za svoj život zažil množstvo rasistických útokov a tŕňom v oku bielych Američanov bol aj preto, že mal romániky s bielymi Američankami a bol trikrát ženatý, tiež s bielymi ženami.

Za to bol aj dvakrát zatknutý, podľa Mannovho zákona. Bol obvinený, že ilegálne prepravoval belošku cez štátne hranice na tzv. „nemorálne účely“. Bol to vykonšturovaný prípad, ktorého účelom bolo pomstiť sa mu za to, že má vzťahy s bielymi Američankami. Viacerí politici na neho útočili argumentami, že nie je prípustné, aby Afroameričan mal vzťah s bielymi ženami a volali po jeho zlynčovaní. Bol odsúdený a poslaný na rok do väzenia.

Johnson sa zabil pri autonehode v roku 1946. Bol nádejov pre utláčaných Afroameričanov v USA, lámal rasové bariéry, a postavil sa nadradenosti bielej rasy v USA.