Falošné hrátky dvoch „nezmieriteľných“ kapitalistických táborov, alebo ako si SMER-SD môže za to sám: Ani Smer-SD, ani SaS a spol, ale boj za pracujúcich!

Ľudia si musia uvedomiť zásadnú vec a to že SMER-SD má za sebou rôzne kauzy, má rôzne pochybné prepojenia, kšefty, dosadených svojich ľudí, oligarchov v pozadí a tak isto to je aj s terajšou pravicovou opozíciou, ktorej nikdy nepôjde o blaho pracujícich, ale pôjde im o prehĺbenie neoliberalizmu v našej krajine a aj ich vláda bude prospešná pre najbohatších ľudí tejto krajiny, finančných skupín a nadnárodných korporácií, tak ako každá vláda v kapitalizme. To čo sa tu odohráva, je bitka medzi dvoma kapitalistickými záujmovými blokmi, ktoré sa bijú o moc a sféru vplyvu a ľudí využívajú ako rukojemníkov a ešte ich balamutia, že keď odíde táto vláda a nastúpia oni, bude tu zrazu oáza spravodlivosti a slušnosti, žiaľ, takto to nefunguje. Tu vôbec nejde o nejakú výmenu jedných figúrok za druhé. To sme si mohli uvedomiť počas vládnutia Dzurindovej, alebo Radičovej vlády, kedy boli rozpredané strategické podniky, zaútočilo sa tvrdo na práva pracujúcich, na zamestnanecké práva, sociálne práva, sprivatizovalo sa čo sa dalo, korupcia, aféry, podplácanie boli tiež ich nedielnou súčasťou…

Zabudli sme na to, o čom sa vtedy písalo:že na podozrenia z korupcie v slovenskom parlamente pri schvaľovaní zdravotníckej reformy v roku 2004 poukazovala aj depeša veľvyslanectva USA v Bratislave, ktorú zverejnil portál WikiLeaks. Diplomatická správa ako zdroj podozrivý z kupovania hlasov nezávislých poslancov uvádza finančnú skupinu Penta“. Spomeňme si tiež na kauzu Gorila a koľko špiny pravicových vlád vyplávalo na povrch a iné to nebude, keď sa opäť chytia kormidla.

Dnešní podporovatelia tejto vlády, používajú na jej obranu aj to, že oni sú ta proslovenská vláda, ktorá obraňuje náš štát, naše hodnoty, obyčajných pracujúcich ľudí, ktorá sa nedá vydierať vedením EÚ, USA, NATOM, Sorošom…, že tu ide o prevrat v réžii zahraničných mocností, ktoré tu chcú dosadiť poslušnú proamerickú, probruselskú, proNATO vládu, vytovrenú z terajšej opozície. Keď sa však súdny človek nad tým zamyslí, dnešná vláda bojuje aby sme boli v tzv. jadre EÚ, naša vláda tu nechala zriadiť veliteľstvo a základňu NATO vo Vajnoroch, naša vláda vždy podporila americké záujmy vo svete, naša vláda jasne hovorí, že naše miesto je jedine v EÚ a NATO, naša vláda vždy poslušne prijala každú dohodu, zákon a nariadenie, ktoré im nadiktovalo vedenie EÚ, schválila sankcie voči Rusku, zmluvu CETA, zaviazala sa zvyšovať zbrojenie, ktoré nám nakázalo NATO a kupuje zbrane len od členov NATO, ešte aj tých imigrantov, ktorých nám prerozdelil Brusel prijala… a ako im môže ísť o obyčajných pracujúcich ľudí, keď v ich vláde sedia veľmi bohatí ľudia, ktorí sa hrajú na sociálnych politikov. Táto vláda vždy poslušne spravila všetko, čo im NATO,USA, či vedenie EÚ nadiktovalo. Fico keď bol v zahraničí, nikdy nekritizoval nič na politike EÚ a NATO, nadnárodným korporáciám vždy schválili nadštandardné dotácie a daňové úľavy a nijak im nevadilo, že tieto korporácie tu idú vysávať našu lacnú pracovnú silu a vôbec to nerobia pre blaho pracujúcich, ale pre maximalizáciu svojich ziskov, to len pred domácim publikom sa vystatoval, že on je proti tomu a tomu…jednoducho išlo vždy len o hru a pretvárku. Tak aký by mali motív ľudia z vedenia EÚ, NATO, či USA zvrhnúť túto vládu, ktorá je poslušná vo všetkom, čo im nakážu a vymeniť ju za vládu Sulíka, Matoviča, či Kollára, ktorí v mnohých otázkach napádajú EÚ a jej fungovanie a ktorá bude nestabilná, plná turbulencií, konfliktov… Veď bol to práve Sulík, ktorý sa vzopretím proti nariadeniu EÚ o Eurovale pričinil o pád Radičovej vlády a opätovnému vládnutiu Smeru-SD…

To, že dnešná pravicová opozícia zneužíva smrť dvoch mladých ľudí na svoje účely je jasný fakt. To, že opozícia stojí za tzv. „apolitickými“ zhromaždeniami je tiež každému jasné, to, že sa nechali vysoké školy vtiahnuť do tejto politickej hry a sú zneužívaní študenti, to je tiež neodškriepiteľné, to, že tu dostávajú rôzne „apolitické“ mimovládky určité financie z vonku, je tiež fakt, aj to, že mnohí novinári robia komparz pravici, no musíme sa jasne zamyslieť aj nad tým, že bol to práve SMER-SD, ktorý vybičoval túto situácii do krajnosti a tak obrátil proti sebe hnev veľkej časti spoločnosti, práve zatváraním očí pred svojimi  problémami a aférami.

Je samozrejmé, že pravicová opozícia tieto posledné tragické udalosti využila vo svoj prospech, no keby im SMER-SD k tomu nepripravil vhodnú pôdu ututlávaním svojich afér, tak by bola situácia úplne iná a prepojenie talianskej mafie na ich straníkov bolo ďalšou kvapkou a tak nech sa Smeráci nečudujú, že ten pohár sa im prelial. Ako hovorí môj dobrý priateľ a mladý komunista Tóno: „Fico si za to môže len a jedine sám. Koľkokrát mu stačilo obetovať jedného jediného prúserového ministra, aby zabezpečil bezproblémový priebeh svojej vlády? Ešte stále ho tam drží a ani sa len sa nenamáhal konečne odsťahovať z milionárskej rezidencie daňového podvodníka. Neurobil absolútne nič, aby predišiel súčasnej situácii. Aby som to zbytočne nedramatizoval, v podstate o nič nejde, maximálne jednu probruselskú, proatlantickú vládu oligarchov nahradí druhá, talianska mafia sa možno na čas stiahne a nahradí ju domáca a všetko zas bude tam kde bolo….“ Naozaj výborný postreh.

To, o čo tu ide je falošná hra, nakoľko v pozadí jedna časť oligarchov súperi s tými druhými o čo najväčšiu moc a zisky a nakoniec sa v pozadí aj tak dohodnú na zložení novej vlády. Celkovo ide o systém, v ktorom žijeme a ani jedna strana momentálnej parlamentnej strany barikády nespochybňuje kapitalizmus a práve v ňom sa bude vždy dariť len úzkej skupine najbohatšej „elity“ a my pre nich budeme len ľudské zdroje, ktoré vycucajú a o to tu ide. Pred tým sme zvrhávali a nadávali na Mečiara, potom Dzurindu, potom si sulíkovci zvrhli Radičovú, teraz zvrhnú Fica, potom zase Sulíka s Matovičom atď…atď…nekonečný príbeh cucania nás pracujúcich v kapitalizme, ale nikoho z týchto ľudí, ktorí sa nechávajú vtiahnuť do politickej hry týchto kapitalistických strán rôznych ideologických odtieňov nenapadne, že chyba je v systéme, ktorý vždy bude produkovať krízy, ktorý vždy umožní vykorisťovať obyčajných ľudí a vládnuť úzkej skupinke ľudí, ktorá má vďaka tomuto systému nesmierne bohatstvo. Preto potrebujeme systémovu alternatívu, potrebujeme alternatívu ku kapitalizmu, nie vymieňať si jednu bábku za druhú a v pozadí sa na všetkom aj tak dohodnú oligarchovia a divadlo môže pokračovať…

Z toho hľadiska my vo Vzdore-strane práce stojíme v tvrdej opozícii aj proti terajšej vláde, aj proti opozícii. V tomto ich boji máme my vlastný postoj, vlastné návrhy, vlastnú identitu, vlastné východiská a budeme odhaľovať špinavosť celej tej ich kapitalistickej hry. To nie je boj nás obyčajných pracujúcich ľudí, ten musí reálne smerovať proti každej kapitalistickej vláde, či tam bude sedieť Smer-SD, SNS, MOST-Híd, alebo SaS, Matovičovci, KDH, Kollár, Kotleba a musíme tvrdo obhajovať práva pracujúcich, sociálne práva, ekologické práva, kultúrne práva, emancipačné práva atď… Náš boj je boj proti kapitalizmu, boj za socializmus poučený z chýb minulosti, obohatený o poznatky prítomnosti a s víziou do budúcnosti.

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce

OLYMPUS DIGITAL CAMERA