Protikorupčné protesty a mediálny ošiaľ: Kde sú médiá, herci, celebrity, politici, keď pracujúci organizujú protesty za vyššie mzdy a svoje práva?

Slovensko má za sebou druhé kolo tzv. protikorupčných protestov. Ako ste si mohli všimnúť, tak známe neoliberálne média robili týmto protestom obrovskú mediálnu kampaň. Rôzni herci, žurnalisti, „celebrity“ robili všetko preto, aby čo najviac podporili tieto protesty. Takú reklamu, akú mali tieto kvázi spontánne protikorupčné protesty, tak také niečo sme tu už dávno nezažili, išlo a ide doslova o mediálny ošiaľ. Kebyže si chce takúto publicitu zabezpečiť nejaká skupina obyčajných ľudí, ktorí by neboli prepojení so žiadnymi záujmovými persónami presadzujúcimi jasné ideologické postoje a smerujúce tieto protesty jasným politickým kurzom, tak by museli zaplatiť za reklamu a propagáciu tisíce Eur a aj to by narazili na rôzne skeptické komentáre ideologických žurnalistických kádrovákov….

Keď protestovalo nedávno v Spišskej Novej Vsi vyše tisíc pracujúcich a odborárov za vyššie mzdy, práva pracujúcich, proti zlým podmienkam v práci, za kolektívne vyjednávanie, tak žiadne celebrity, herci, politici, novinári nerobili tomuto podujatiu promo. Žiadne médiá neburcovali ľudí, aby podporili tieto aktivity, žiadni herci nemali potrebu prísť osobne podporiť pracujúcich v ich boji. Rovnaké je to pri každom proteste a štrajku pracujúcich a odborárov. Môžete si to krásne porovnať, keď idú demonštrovať pracujúci a odborári, nič sa nedeje, nepadajú žiadne výzvy na podporu, nemobilizuje sa v médiách ( tie len sucho zhodnotia priebeh akcie v jednej reportáži, či článku,aby sa nepovedalo…), herci a rôzni “analytici“ nechrlia na nás plamenné reči o potrebe spoločne a jednotne sa postaviť zlu a za slobodu a to si Slovensko pamätá aj pochody odborárov a pracujúcich, na ktorých sa zúčastnilo aj vyše 10 000 ľudí, čiže omnoho viacej aj bez mediálnej hystérie, ako bolo tomu teraz na tzv. protikorupčných protestoch. Vzdor-strana práce však vždy podporovala a osobne sa zúčastňovala demonštrácií a protestov pracujúcich a odborov, nakoľko aj my patríme do pracujúcej triedy a razíme jasné motto: Vždy na strane pracujúcich! Boli sme podporiť aj spomínaný protest v Spišskej Novej Vsi.

“Režiséri“ v pozadí týchto protikorupčných protestov sa snažili vytvoriť dojem, že ide o spontánne protesty občianskej spoločnosti, bez žiadnej prepojenosti na určité ideové a politické postoje a strany. Keby tomu bolo tak, tak by tieto protesty nemali takú až do očí bijúcu reklamu pravicových médií, politikov a „celebrít“. Zrazu majú obrovské pódium s profesionálnou technikou, čo stojí nemalé finančné prostriedky, kto to asi tak zasponzoroval z nezištných dôvodov… Ideologizácia týchto protestov je nesporná a ľudia, ktorí na tieto protesty prišli, sú jasne ovplyvňovaní v prospech “jediného a správneho svetonázoru“ a v prospech určitých politických strán a skupín. Dobrá myšlienka je opäť zneužívaná na politické ciele. Z celkového hľadiska tak ide o demonštrovanie sily dnešnej pravicovej opozície a ich spriaznených “celebrít“ a hercov, ktorí sa opäť raz bravúrne zhostili svojej hereckej role… Verejnosť sa tak stáva bábkou v rukách kapitalistických elít a politikov, ktorí ich manipulujú ako sa im zachce a zneužívajú ich v procese boja záujmových skupín oligarchov, ktorí medzi sebou bojujú o moc a vplyv v štáte. Jedni politické bábky sú tak nahradené inými a tak dookola. Hra na demokraciu v kapitalizme je jednou veľkou tragikomédiou. Na vláde kapitalizmu a oligarchie sa však nič nemení.

To, že korupcia je vážny problém, to je fakt, to, že za vládou Smeru-SD stoja oligarchovia to tiež, to, že táto vláda má za sebou kauzy a rozkrádanie , to tiež, no tieto protesty majú za účel vymeniť jednu vládu napojenú na oligarchov a udržiavajúcu kapitalizmus a všetky jeho neduhy, za inú vládu tvorenú stranami dnešnej pravicovej opozície, za ktorou stoja tak isto oligarchovia a ktorá bude udržiavať tak isto kapitalizmus a ich vládu budú poznačovať také isté rozkrádačky, kauzy, klientelizmus a politika prospešná len pre boháčov, oligarchov a elity, ako je tomu doposiaľ. Veď mali sme možnosť pocítiť reformy a vládnutie za Dzurindu, či Radičovej… Verejnosť tak zostáva v role kulís…

Toto nám chcú nahovoriť, že keď vymeníme Kaliňáka za Matoviča, Fica za Sulíka, Danka za Hlinu tak bude po korupcii? To nás majú naozaj za hlupákov. Vzdor-strana práce volá po systémovej zmene, po odstránení kapitalizmu a teda po odstránení vlády oligarchov, bankárov, boháčov, nadnárodných korporácií, celebrít, smotánky- jedným slovom buržoázie. My hovoríme jasne, nechceme ani Fica, Danka, Bugára, Matoviča, Kotlebu, Hlinu, či Sulíka. Každá z týchto strán bude udržiavať kapitalizmus a žiadna pozitívna zmena pre pracujúcich teda nie je možná. Chceme sa vymaniť  z kapitalistickej totality, ktorá nás uvrhla do otroctva, kde makáme len pre hŕstku nenažrancov, ktorí sa topia v peniazoch a my rozmýšľame, ako uživíme z tých biednych platov naše rodiny.

Bojujme za naozajstnú slobodu a demokraciu, za práva pracujúcich, za vrátenie hospodárstva do rúk pracujúcich, za socializmus zbavený chýb minulosti, obohatený o poznatky prítomnosti a s víziou do budúcnosti. Zastavme vykorisťovanie človeka človekom.      

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce