Nad niekdajším hlavným mestom Islamského štátu Raqqa zaviala komunistická vlajka: Ide o rovnaký symbol porážky fašizmu, ako vztyčovanie vlajky nad Reichstagom

Fotograf Gary Oak vyfotografoval členov Medzinárodného práporu slobody ( ide o zahraničných bojovníkov pochádzajúcich z komunistického a anarchistického prostredia z viacerých ázijských a európskych krajín, ktorí už niekoľko rokov bojujú v Sýrii proti Islamskému štátu po boku kurdských pašmergov ), ktorí znovu vytvorili slávnu fotografiu z r. 1945- Vztyčovanie vlajky nad Reichstagom, tentokrát ale stým rozdielom, že komunistickí zahraniční bojovníci vztýčili komunistickú vlajku nad oslobodeným sýrskym mestom Raqqa, ktoré Islamský štát vyhlásil za svoje hlavné mesto. Je v tom naozaj veľa symboliky, nakoľko aj Berlín, aj Raqqa predstavovali hlavné mestá fašizmu- v jednom prípade v jeho nacistickej a v druhom prípade islamistickej forme. 

„Keď červená vlajka zaviala nad Berlínom, bol to symbol víťazstva nad nazi-fašizmom. Raqqu považujeme za porážku ISIS-fašizmu a že pokračujeme v rovnakej komunistickej tradícii, ako oslobodzujúce vojská v roku 1945 v Berlíne,“ povedal 21-ročný Serhildan, člen Medzinárodného práporu slobody, ktorý pochádza z Londýna. Povedal, že Medzinárodný prápor slobody sa zúčasťoval bojových operácií proti islamistom a v roku 2017 desať ich členov padlo v boji. „Koncepcia Medzinárodného práporu slobody sa stala plodnou a revolucionári z každého kúta sveta sa pripojili k nám. Nastavili sme novú paradigmu v internacionalizme.“

Tekosin, írsky dobrovoľník, ktorý má 20 rokov, smúti nad smrťou dvoch dobrovoľníkov, ktorí mali veľmi priateľské vzťahy s Medzinárodným práporom slobody  „Jac Holmes sa spoločne s nami zúčastnil viacerých bojov ako sniper. Večer pred tým než zomrel, prišiel povečerať s nami na naše pozície.“ Jac Holmes bol z Bournemouthu a mal 24 rokov, bojoval po boku kurdských YPG a zahynul pri výbuchu izbovej pasce Islamského štátu v Raqqe. Jednotka sa priatelila taktiež s londýnskym kurdským filmárom Mehmetom Aksoym, ktorý zomrel počas protiútoku Islamského štátu. „Často prišiel na večeru a viedli sme dlhé politické diskusie. Bol „infikovaný“ silou nádeje tak ako my. Bol skutočný revolucionár ako my.“

Britské úrady viacerých dobrovoľníkov, ktorí bojovali v Medzinárodnom prápore slobody proti Islamskému štátu v Sýrii, po príchode do vlasti zatkli a momentálne sú väznení. Aj niekoľko mladých ľudí, ktorí sa pokúšali opustiť Britániu, aby sa dobrovoľne podieľali na boji proti Islamskému štátu, bolo políciou zatknutých.

Foto: Gary Oak

Zdroj: Morning star

Spracoval MP