Členka predsedníctva KDH Miroslava Szitová reagovala na svojom FB profile na tragickú nehodu našich opatrovateliek, ktoré pri návrate domov tragicky zahynuli pri autonehode a vyhaslo až 8 životov naozaj svojsky. Ako môžete dobre vidieť, tak Szitová túto tragédiu zneužíva na politický boj, keď na konci spomína premiéra a ministra soc. vecí. Je zaujímavé, čo by napísala, keby sa stala táto tragédia počas vládnutia KDH…
Szitová je známa antikomunistka, a spomíname to preto, že zrazu sa pohoršuje nad tým, ako obyčajné ženy musia robiť opatrovateľky v zahraničí, aby prežili, no už nespomenie to, že práve vďaka kapitalizmu, nemôžu tisíce žien nájsť doma dôstojnú prácu, že to bolo KDH, ktoré po roku 1989 sedelo vo viacerých vládach a zdvíhalo ruku za privatizáciu štátnych podnikov, za prenikanie súkromného sektortu do všetkých sfér, utužovania neoliberalizmu a neviditeľnej ruky trhu, prehlbovaniu kapitalizmu, ktorý spravil to, že dnes musia státisíce Slovákov pracovať v zahraniči, lebo doma by sa neuživili.
Za socializmu tieto ženy pracovali doma a nemuseli nikde utekať, lebo našli prácu vo svojom bydlisku, alebo blízkom okolí, tak ako každý občan niekdajšej ČSSR.,. Opatrovateľky museli chodiť do zahraničia aj počas vlád, kde bolo KDH a vtedy neplakali nad tým, vtedy hovorili o úžasných možnostiach, že môžeme chodiť robiť do zahraničia, pripájam, ako lacná pracovná sila a ľudia k tomu boli a sú nútení z existenčných dôvodov, lebo doma by sa neuživili, to je kapitalistická realita…Tak nech sa teraz politici KDH nehrajú na neviniatka a neoblbujú nás tým, ako im záleží na pracujúcich… Prečo teda KDH neprišlo s riešeniami, ktoré by pomáhali našim opatrovateľkám….??? a povedzme si, že aj keď opätovne príde k moci KDH, tak tie desaťtisíce opatrovateliek bude stále nútených chodiť do toho zahraničia, tak ako sú nútené chodiť aj za vlády SMERU-SD, nakoľko všetky tieto strany udržujú pri moci kapitalizmus…
Vzdor-strana práce tiež jasne hovorí, že vláda musí začať riešiť aj to, že mnoho agentúr, núti pri podpise zmlúv opatrovateľky, aby využívali len ich formy dopravy cez ich vodičov a autá. Opatrovateľky si teda nemôžu v množstve prípadov zvoliť vlastnú prepravu, nemôžu ísť napr. bezpečnejšou vlakovou dopravou. Tiež treba sprísniť aj to, koľko hodín nepretržite môže ísť jeden šofér a nariadiť povinné zastávky na oddych, tak ako to je pri kamionistoch.
Dokiaľ ale bude na Slovensku vládnuť kapitalizmus, mnoho našich regiónov sa bude vyľudňovať a ľudia budú nútení, aby prežili, odchádzať do zahraničia…
Miroslav Pomajdík – podpredseda Vzdoru-strany práce