USA stále držia vo svojich väzniciach viacero politických väzňov. Končiaci prezident USA Obama napr. skrátil tresty aj dvom politickým väzňom Chelsea Manning a Oscarovi Lopez Riverovi, známemu bojovníkovi za nezávislosť Portorika, ktorých prepustia v máji tohto roku. Vo väzniciach USA však naďalej zostáva rada politických väzňov, ktorých uväznili za ich aktivizmus a boj za spravodlivosť. Poďme si predstaviť niekoľkých z nich, ktorí boli uväznení za podozrivých okolností. Mnohí z nich boli obvinení z trestných činov, ktoré odmietajú, ich procesy sa vyznačovali množstvom nezrovnalostí a ktoré sa udiali za nejasného priebehu. Za ich prepustenie bojujú tisíce ľudí na celom svete.
Mumia Abu-Jamal
Mumia Abu-Jamal bol zatknutý a obvinený zo zabitia policajta Daniela Faulknera vo Filadelfii v decembri 1981. O rok neskôr bol súdený a odsúdený na smrť. V roku 2011 Najvyšší súd Spojených štátov vyhlásil, že trest smrti je v jeho prípade protiústavný a bol znovu odsúdený k životu vo väzení. On a mnoho aktivistov tvrdia, že je nevinný.
Leonard Peltier
Indiánsky domorodý aktivista Leonard Peltier bol odsúdený na základe nejasných vrážd dvoch agentov FBI v indiánskej rezervácii Pine Ridge v roku 1975. On však neustále trvá na svojej nevine. Vo väzení už sedí 40 rokov a množstvo vecí naznačuje, že bol v skutočnosti odsúdený vďaka falošným dôkazom.
Simon Trinidad
Simon Trinidad sa pripojil ku kolumbíjskej marxistickej partizánskej skupine FARC v roku 1987, kde sa vypracoval prakticky až na povstaleckého ministra zahraničných vecí FARCu. Počas diplomatickej návštevy v Ekvádore v roku 2004 bol Trinidad zatknutý a deportovaný do Kolumbie, kde bol na základe vymyslených obvinení vydaný do USA. Trinidad bol nakoniec odsúdený za sprisahanie, kde sa mal podieľať na únose dvoch agentov a bol odsúdený na 60 rokov väzenia.
Mutulu Shakur
Mutulu Shakur- člen organizácie pôsobiacej v USA – Čierna oslobodzovacia armáda republiky Nová Afrika, ktorý bol nevlastný otec zosnulého rapera Tupaca Shakura, bol uväznený v roku 1988 na základe obvinenia zo „sprisahania na podporu bankového vyvlastnenie.“ Kvôli jeho aktivizmu, bol zaradený do monitorovacieho nelegálneho programu FBI COINTELPRO, ktorý bol tiež použitý proti Martinovi Lutherovi Kingovi Jr. a ďalších afroamerických radikálnych aktivistov.
„Sonia“ aka, Omaira Rojas Cabrera
Narodila sa do kolumbíjskej roľníckej rodiny pod menom Omaira Rojas Cabrera, známa je však pod jej partizánskym menom „Sonia“. Ku marxistickej povstaleckej skupine FARC sa pripojila ako teenagerka a stala sa jednou z najlepších ženských veliteliek FARCu. Bola unesená kolumbijskymi špeciálnymi silami v roku 2004 a nakoniec vydaná do USA, kde ju obvinili z pašovania drog. Bola odsúdená v roku 2007 na 16 rokov väzenia. Prokurátor však žiadal až 60 rokov väzenia. Ona aj Simon Trinidad boli predmetom rokovaní medzi FARC a kolumbíjskym prezidentom Uribem, ktoré inicioval už nebohý venezuelský prezident Hugo Chavez.
David Gilbert
David Gilbert je radikálny ľavicový aktivista v USA, ktorý spolupracoval s členmi Čiernej oslobodzovacej armády. V roku 1983 bol odsúdený na 75 rokov väzenia za trestný čin vraždy a pokus o lúpež banky spolu s ďalšími aktivistami.
Russell ‚Maroon „Shoatz
Russell „Maroon“ Shoatz bol odsúdený v roku 1970 za vraždu prvého stupňa policajta, ktorý bol spáchaný na policajnej stanici Philadelphia. Bývalý člen Čiernych panterov a „vojak“ Čiernej oslobodzovacej armády, bol držaný v samoväzbe po dobu 22 rokov a až v roku 2014 bol zaradený medzi ostatných väzňov.
Sundiata Acoli
Člen Čiernych panterov Sundiata Acoli bol usvedčený zo zabitia policajta počas prestrelky v priebehu roka 1973 v New Jersey. Acoli je jeden z 15-tich bývalých členov Čiernych panterov, ktorí sú stále vo väzení.
Čierni panteri
Od doby svojho založenia v Oaklande v roku 1966, boli Čierni panteri nemilosrdne prenasledovaní FBI a inými miestnymi bezpečnostnými zložkami. Okrem bývalých Čiernych panterov uvedených vyššie v článku, je ešte ďalších 11 Čiernych panterov stále vo väzniciach po celých USA: Spomeňme Romaine „Chip“ Fitzgerald v Kalifornii; Ed Poindexter v Nebraske; Joseph Bowen v Pensylvánii; Jalil Muntaqim v New Yorku; Romaine Fitzgerald je uväznený od roku 1969; Herman Bell uväznený v New Yorku od roku 1971; Veronza Bowers, vo väzení od roku 1973; Robert Seth Hayes, uväznený od roku 1973; Zulu Whitmore, vo väzení v Louisiane od roku 1977; Maliki Shakur, uväznený od roku 1979; a Kama Sadiki, uväznený od roku 2002.
Zdroj: http://www.telesurtv.net/english/news/From-Mumia-to-Peltier-7-US-Political-Prisoners-Still-Locked-Up-20170117-0043.html
Pripravil a preložil Georgík – Vzdor-strana práce