Mesačné archívy: apríl 2018
Kam to dotiahol kapitalizmus, alebo úvaha o stave spoločnosti. 2/2
Prenesme sa teraz do roku 1989, keď došlo k historickému zlomu a koleso dejín sa otočilo naspäť ku kapitalizmu. Keď sme na začiatku socializmu spomínali počet obyvateľov, spomeniem ho aj tu pre porovnanie. Rok 1948 počet obyvateľov 3 446 000, rok 1989 počet obyvateľov 5 276 000. To znamená, že počet obyvateľov počas celého obdobia socializmu narástol o 1 830 000, ale aby bolo porovnanie presnejšie, predsa len sa vrátim ešte raz do roku 1976. Vtedy bol počet obyvateľov na úrovni 4 790 000. Teda za 28 rokov socializmu počet obyvateľov narástol o približne 1 300 000. Porovnajme to s obdobím po 28 rokoch kapitalizmu. V roku 2017 dosiahol počet obyvateľov 5 441 000 obyvateľov. To znamená, že za 28 rokov kapitalizmu sa počet obyvateľov zvýšil iba o 165 000. Pôrodnosť poklesla na úroveň 57 969 . Takto nízka pôrodnosť nebola ani počas druhej svetovej vojny.
Socializmus v roku 1989 odovzdával nastupujúcemu režimu fungujúce poľnohospodárstvo, ktoré zabezpečovalo 100%nú potravinovú sebestačnosť v komoditách pestovateľných na našom území. Prínos vtedaších JRD bol aj v iných oblastiach. Jednak pravidelne obrábaná a hnojená pôda maštaľným hnojom zachytávala pri veľkých dažďoch veľké množstvo vody a tým znižovala hrozbu povodní, ale veľkým prínosom bolo aj to, že jednotlivé JRD boli veľkým zamestnávateľom na každej dedine. Ľudia mali prácu doma v dedine a nemuseli za ňou cestovať desiatky kilometrov.
Socializmus odovzdával funkčný priemysel, ktorý dokázal vyrobiť všetko od drevoskrutky až po lokomotívu. Socializmus odovzdával elektrifikovanú hlavnú železničnú trať medzi Bratislavou a Košicami. Odovzdával množstvo dostupných bytov. Nemocnice v každom meste a zdravotné strediská v mnohých obciach. Odovzdával krajinu, v ktorej z pracujúcich na pracoviskách nikto nerobil otrokov a nikto sa z nich nesnažil vyžmýkať maximum. Človek prichádzajuci za socializmu z práce mal naozaj pocit, že sa vracia z práce a nie z pracovného tábora, v ktorom je povinné drieť až do absolútneho vyčerpania. To že za socializmu boli mzdy načas netreba hádam ani spomínať, ale spomenúť treba aj keď to tu už raz spomenuté bolo, že nikoho počas socializmu nenapadlo, aby zvyšoval vek odchodu do dôchodku., ktorý bol v roku 1989- 55 rokov u žien a 60 rokov u mužov.
Dalo by sa samozrejme dlho písať o stave krajiny v roku 1989. Mnohé veci sa dajú dohľadať na internete a dajú sa dohľadať aj presnejšie čísla. Hlavným zmyslom tohto článku však je porovnať vo všeobecnosti vývoj po nástupe socializmu a jeho východiskové pozície s nástupom kapitalizmu s jeho východiskovými pozíciami.
Kam sme sa teda dostali po 28 rokoch kapitalizmu?
Dostali sme sa do stavu, keď z fungujúceho poľnohospodárstva zostali iba ruiny. Potravinová sebestačnosť sa nachádza pod 40% a v prípade veľkej prírodnej katastrofy, alebo vojny, by naša republika bola ohrozená hladom, pretože nie sme schopní zabezpečiť dostatok potravín pre spoločnosť. V poľnohospodárstve sa začali zdržiavať aj špekulanti pre biznis s agrodotáciami, ktoré sú prideľované aj na neobrobenú pôdu. Poctivých poľnohospodárov, ktorí sa tejto práci venujú úprimne a poctivo, vytláčajú už aj rôzni talianski, či albánski mafiáni, alebo rôzni slovenskí špekulanti, ktorí nikdy nedržali v rukách ani len hrable. Mnohé polia su zarastené burinou a mnohé su iba trvalými trávnatými porastami.
Hospodárstvo sa počas privatizácie dostalo do súkromných rúk. Takto by to iste stroho skonštatovala prorežimná propaganda. Pravda je však taká, že štátne podniky boli v privatizácii rozkradnuté, zdevastované a zlikvidované. Štát za peniaze ktoré získal za predaj štátnych podnikov nakúpil nezamestnanosť, vysokú kriminalitu, mafie, chudobu, hladové doliny, novodobé pracovné tábory a rozvrat do všetkých oblastí spoločenského a hospodárskeho života.
Štát po tom ako rozpredal národný majetok, paradoxne dospel k objavu, že v štátnej kase je zrazu nedostatok financii. Toto sa samozrejme riešilo a rieší škrtením kde sa len dá a robením dlhov. Takto zanikli niektoré nemocnice, odelenia, zdravotné strediská po dedinách, škrtením v školstve, kultúre, vede, proste všade. Štát vytrvalo zvyšuje vek odchodu do dôchodku a nestará sa o to, či sa ho ľudia vôbec dožijú. V politickom slovníku sa najčastejšie používa slovo reforma. Treba však zdôrazniť, že reformuje sa už 28 rokov. Každá vláda robí reformy a každá opozícia kričí, že jej reformy by boli lepšie efektívnejšie a zmysluplnejšie a tak reformujeme dookola zreformované reformy a vysledok je taký, že sa máme horšie a horšie. Pri pojme reforma bežnému človeku prebehne mráz po chrbáte a položí si otázku, čo konkrétne idú zasa politici zlikvidovať a akou formou.Pretože žiadna reforma po roku 89 nezlepšila život bežných ľudí, ale uľahčila uzkej skupine zbohatlíkov ľahšie a jednoduchšie si napratávať vrecká a napchávať nenásytné „bachory“.
Politická scena úpadla do totálneho morálneho bahna, v ktorom sa politici pred sebou nevychvaľujú o tom kto čo všetko pre bežných ľudí vybudoval, ale nadávaju si kto je väčší mafian, zlodej či podvodník. Politici ako keby medzi sebou súťažili, kto má vo svojom okolí viacej oligarchov, podvodníkov, zbohatlíkov. Ľudia si majú vybrať či sa radšej nechajú okrádať súčasnou vládou, alebo pomôžu k moci opozícii, ktorá im vytrhne aj stoličku spod zadku, zavedia platbu za dýchanie vzduchu a zlikviduje socialne práva vrátane minimálnej mzdy.
Po uliciach pobehujú naivní mladí ľudia, ktorí rozprávaju o slušnom Slovensku, ale skúste im oponovať a hneď pochopíte tú slušnosť. Od politikov vyžadujú slušnosť, ale pokojne s odznačikom za slušne Slovensko sedia v autobuse a nechajú vedľa seba stáť starého človeka a ani ich nenapadne sa postaviť. V minulých dňoch zomrel bývalý predseda parlamentu Paška, ktorého som nikdy nemusel a bol som ku nemu veľmi kritický, ale keď som čítal komentáre na rôznych „slušných internetových foorach“ tak sa mi z toho hyenizmu začal dvíhať žalúdok.
Áno aj toto všetko je obraz dnešnej doby. Dnešného režimu, ktorý pri nástupe tvrdil, že ide nahradiť ten zlý socializmus. Kam sme to dotiahli už vidí asi každý reálne uvažujúci občan tejto krajiny a po tychto pesimistických konštatovaniach, chcem zakončiť tento článok jedným realistickým vtipom. Je to čierne a nie je to vidieť. Viete čo to je? Ano je to naša ružová budúcnosť.
Ján Zmeko
Ako sa nadnárodné giganty vďaka daňovým rajom vyhýbajú plateniu daní: Štáty tak prichádzajú o miliardy EUR
Odporúčame prečítať si tento rozhovor, v ktorom je krásne rozobraté to, ako najväčšie nadnárodné giganty ako Google, Apple, Amazon platia prakticky mizivé dane len z mlaej časti svojho zisku a ako si vedia popresúvať svoje miliardové zisky cez rôzne daňové raje a vyhnúť sa tak zdaneniu. Tu krásne môžete vidieť, že tie najbohatšie spoločnosti na svete sa vďaka takýmto „daňovým optimalizáciám“ a daňovým rajom vyhýbajú zdaňovaniu a keď nejaké dane aj platia, tak sú to len totálne smiešne sumy. Veď napr. spoločnosť Apple mala zisk na úrovni 34 miliárd USD a vďaka fiškálnym operáciám medzi daňovými rajmi to spravila tak, že platila dane len zo sumy 2,5 miliardy USD, čo je totálny výsmech…
Toto je ten dnešný globalizovaný neoliberálny kapitalizmus, keď tí najbohatší sa vyhýbajú daniam a takto sa prehlbuje priepasť medzi obyčajnými ľuďmi a najbohatším 1% našej planéty, ktorá z roka na rok bohatne tak astronomicky, že nerovnosť na svete je už taká veľká, že niečo také tu ešte za históriu ľudstva nebolo…
Je zamlčovaným faktom, že keď v 50-tych rokoch 20.storočia platili najbohatší ľudia a spoločnosti na daniach v západných štátoch 4/5 všetkých daní, dnes je to naopak a 4/5 daní je na pleciach obyčajných pracujúcich a aj to je dôvod, prečo sú bohatí ľudia ešte bohatší a celá záťaž sa presunula na obyčajných pracujúcich. Toto je ten „spravodlivý“ kapitalizmus… Boháči platia stále menej a menej, nechávajú si stále viacej zisku a my pracujúci platíme stále viac a viac a životnou úrovňou stagnujeme a posúvame sa smerom nadol.
Celkový majetok 300 najbohatších ľudí na planéte sa v roku 2013 zvýšil o 524 miliárd USD – na 3,7 biliónov USD. V roku 2014 bolo celkovo 1826 miliardárov, ktorých majetok dosahuje celkovo 7,05 bilióna USD. Iba 85 najbohatších ľudí vlastní taký veľký majetok ako 3,5 miliardy najchudobnejších ľudí dohromady.
Naozaj máte stále pocit, že kapitalizmus a jeho pseudodemokracia je ten pravý spravodlivý systém, ktorý praje väčšine spoločnosti? Oni astronomicky bohatnú a my stále klesáme, alebo sa držíme na štandardne zlej úrovni… Ako môžeme naďalej trpieť toto poddanstvo? Veď úzka svetová oligarchia disponuje takým množstvom prostriedkov, že už im nekonkuruje ani väčšina štátov sveta!
Zmieriť sa s týmto stavom znamená poprieť všetko ľudské a nechať voľnú ruku zlu! Títo ľudia vždy hľadeli na seba a nám hádzali len zbytky, aby sme sa medzi sebou o ne pobili a ešte ich za to milovali, že nám vôbec niečo hodili.
Chce to ale odstránenie systému s jeho mechanizmom, odstránenie jednotlivcov bez odstránenia pôvodcu nič nerieši. Na ich miesto by prišli ďalší, ktorí by hrabali a vykorisťovali.
Vzdor-strana práce
Kam to dotiahol kapitalizmus, alebo úvaha o stave spoločnosti. 1/2
Udalosti posledných týždňov na slovenskej politickej scéne ma donútili položiť si otázku, kam sme sa to vlastne po 28 rokoch kapitalizmu dostali. Pri nástupe tohto režimu sa veľa rokov uplatňovala taktika, že za všetko zlé môžu komunisti a socializmus. Dnes sa už blížime k 30tim rokom existencie kapitalizmu na našom území a už sa dá porovnávať. Pre informáciu tým, ktorých história moc nezaujíma a preto si niektoré fakty v hlave nedržia pripomeniem, že socialistické zriadenie na Slovensku existovalo od roku 1948 do roku 1989, teda 41 rokov. Preto si skúsme porovnať 28 rokov socializmu a 28 rokov súčasného režimu. Keď komunisti v roku 1948 preberali túto krajinu, tak Slovenská republika mala 3 446 000 obyvateľov. Pôrodnosť v roku 1948 dosahovala úroveň 91 000 detí ročne a prirodzený prírastok obyvateľstva dosahoval v roku 48 úroveň 50 000 obyvateľov.
Nebudem čitateľov zaťažoval ďalšími presnými číslami a údajmi, ktoré sa pochopiteľne dajú vždy dohľadať, ale aj bez presných čísiel musí byť každému jasné, ako vyzeralo Slovensko 3 roky od skončenia 2. svetovej vojny. Slovensko bolo zaostalou agrárnou krajinou, elektrifikácia bola v podstate iba v začiatkoch. Mnohé územia na Slovensku sužovali každoročne povodne, nakoľko neboli vybudované takmer žiadne vodné nádrže ktoré by boli schopné zadržiavať prívalovú vodu. Na dedinách boli väčšinou hlinené domy so slamennými strechami.
V roku 48 sa systém zásadne zmenil aj po ekonomickej stránke. Kým do roku 48 tu bol kapitalizmus so súkromnými podnikmi, po roku 48 a teda po znárodnení začala v tejto krajine fungovať štátom riadená ekonomika. Nastal stav, keď podniky patrili nám všetkým a to čo sme v nich svojou prácou vytvorili, slúžilo nám všetkým. Samozrejme treba zdôrazniť aj to, že celé obdobie výstavby socializmu bolo spojené aj s chybami a omylmi. Ani pred nimi si nemôžeme zatvárať oči, no jednoznačne musíme skonštatovať, že napriek chybám, omylom a zlyhaniam, režim po roku 1948 postupoval smerom hore a rast bolo vidieť v každej oblasti. Nebudem teraz rozpisovať 28 rokov socializmu rok po roku, to možno niekedy v budúcnosti. Posuniem sa až k roku 1976, teda 28 rokov od nástupu socializmu, aby ho bolo možné porovnať s 28 rokmi ponovembrového kapitalizmu.
Skôr ako sa v krátkosti zastavím pri roku 1976 nedá mi, aby som predsa len v stručnosti nespomenul niektoré momenty vývoja zo spomenutého obdobia. Odporcovia socializmu radi a často pri hodnotení obdobia socializmu používajú argument, že ľahko sa komunistom „bačovalo“, keď v roku 1948 všetko znárodnili. Povedzme si teda pár slov aj k tomu znárodneniu. Ak niekto žije v predstave, že znárodnené podniky mali plné sklady peňazí, alebo zlata, tak je na veľkom omyle. Celá podstata znárodnenia bola a vždy bude v tom, že zisk firmy nekončí vo vrecku majiteľa firmy a neslúži na jeho okázalý a luxusný život, ale prechádza do štátneho rozpočtu a slúži potrebám celej spoločnosti. To, že socializmus mohol po roku 1948 výraznejšie investovať peniaze v prospech celej spoločnosti nebolo preto, že by komunisti našli neskutočné a nakonečné zásoby bankoviek a zlata, ale preto, že to čo spoločnosť svojou prácou vytvorila slúžilo jej a nie hŕstke súkromných vlastníkov fabrík.
Okrem toho, skutočnosť, že už robíme konečne pre seba a pre napĺňanie svojich potrieb vzbudilo u ľudí budovateľské nadšenie. Trať mládeže bola jedna z takýchto prípadov, kde sa budovateľské nadšenie ľudí pretavilo do praxe, ale aj v ďalších rokoch socializmu akcie „Zet“ boli prirodzenou súčasťou života, najmä na dedine, kde často chýbali základné veci, ktoré dnes vnímame ako samozrejmosť. Dediny nemali domy smútku, nemali kultúrne domy, nemali dedinské zdravotné strediská, škôlky a podobne a preto takýmto spôsobom sa podarilo veľa vecí vybudovať, pretože ľudia mali istotu, že to budujú pre seba a že im to nik nemôže zobrať.
Veľkým problémom s ktorým zápasil socializmus bolo poľnohospodárstvo, to bolo do roku 48 vo forme malých gazdov, ktorí nemali šancu zasýtiť potravinami celú spoločnosť a často o to nemali ani záujem. Neefektívnosť poľnohospodárstva na malých políčkach obrábaných väčšinou na kravách a koňoch bola nepopierateľný faktom. Preto nastupovala družstevná výroba a družstevné poľnohospodárstvo. Často bol problém presvedčiť ľudí, že na väčších zjednotených plochách sa dá efektívnejšie hospodáriť a že zabezpečenie potravín pre spoločnosť bude jednoduchšie. Prax to aj potvrdila a Slovensko sa v poslednom desaťročí dostalo na úroveň 100%nej potravinovej sebestačnosti v potravinách dorábaných na našom území. Počas obdobia 48 – 76 narastal aj počet obyvateľov. Preto okrem dostatočného množstva potravín bolo potrebné zvyšovať aj výstavbu bytov. Počas tohto obdobia Slovensko zaznamenalo historicky najvyšší prírastok obyvateľstva v roku 1956 ktorý dosiahol úroveň 66 652 a dodnes sa ho nepodarilo prekonať, ale vráťme sa k spomenutému roku 1976, teda do roku, ktorý bol po 28 rokoch socializmu.
Slovensko bolo v tomto roku na začiatku druhej socialistickej vlny populačnej explozie. Pôrodnosť v tomto roku dosiahla úroveň 99 814 a v nasledujúcich rokoch pôrodnosť ešte súpala a prekročila hranicu 100 000. Prirodzený prirastok obyvateľstva v danom roku dosiahol 54 394. Bola dobudovaná veľká časť Vážskej kaskady a v roku 1976 už bola dokončená aj jedna z najväčších vodných nádrží na Slovensku a to Liptovská Mara. Napriek tomu, že tato najväčšia vodná nádrž zaplavila až 13 obcí, ani jediný človek nezostal bezdomovcom. Každému štát zabezpečil nové bývanie, či už v nových rodinných domoch, aleb v bytoch v neďalekých mestách. Rástol počet postavených bytov, rástla poľnohospodárska produkcia, budovali sa nové cesty, mosty, proste všetko čo spoločnosť potrebovala a čo je najdôležitejšie dodať, budovalo sa to z peňazí ktoré sme si vyprodukovali sami. Nejednalo sa o žiadne eurofondy, o žiadne pôžičky, ktoré raz bude potrebné splácať a na čo netreba zabudnúť, ani v roku 1976 a ani do roku 1989 nikoho ani len vo sne nenapadlo, že by zvýšil vek odchodu do dôchodku čo i len o jediný deň.
Koniec 1. časti
Ján Zmeko
Nech sa Sulík prepadne do Západného Nemecka: Alebo ako nás SaS a Sulík chcú cez sviatky nahnať do práce, kým oni si budú užívať voľno…
Keď Richard Sulík začal písať o tom, ako chudák nemohol ísť na Veľký piatok do obchodu, zrejme si myslel, že vystihuje problémy minimálne 80% Slovákov. Po sprche komentárov na jeho adresu možno zistil, že Slováci žijú niekde inde ako on. Strana Sloboda a Solidarita (i keď sa pýtam sloboda pre koho? Solidarita pre koho?) je známa tým, že sa veľmi netají svojimi protiľudovými názormi. Nedávno pani Cigániková hovorila o ťuťmákoch, ktorým sa zdá 3000 € mesačne veľa, zatiaľ čo iným, šikovným a schopným sa to máli a nebudú sedieť po parlamentoch za takúto almužnu.
Pred pár rokmi strana SaS zahviezdila návrhom skresať nehorázne platy europoslancov, ale s tým, že oni sa týchto benefitov nevzdajú, lebo oni si ich zaslúžia. Veľmi dobre si pamätám i na návrh Richarda Sulíka že treba odmeniť poslancov za ušetrené peniaze počas vlády Ivety Radičovej. Na kom šetrili? Na nás. Koho chceli za to odmeniť (teda rozhadzovať)? Samých seba.
K vyjadreniu Richarda Sulíka o obmedzovaní slobody nakupovať kedykoľvek padlo od ľudí mnoho múdrych komentárov. Až som sám prekvapený, myslel som si, že nemajú radi len Fica. Preto si dovolím len dva krátke postrehy.
Prvým postrehom je, že Richard Sulík, ako zarytý liberál je na oko nepriateľom toho, aby nám niekto niečo diktoval. Štát nám nesmie povedať jedenáste prikázanie „Vo sviatok nenakúpiš!“. Hovorí že o tom vraj majú rozhodovať páni majitelia. Takže štát nám nesmie povedať nič, ale pán majiteľ nám môže povedať „Prac sa vo sviatok do roboty!“. Má na to právo, veď on nás predsa vlastní. Pán majiteľ možno bude na nejakej veľkonočnej lyžovačke, on za pokladňou rovnako ako pán Sulík stáť nebude.
Takže pán Sulík vôbec nie je toho názoru, že nám nikto nemôže hovoriť čo máme robiť. Je to obyčajný beštiálny predstaviteľ buržoáznej totality. Pán Sulík chce demokraciu len pre otrokárov, ktorí vlastnia výrobné prostriedky a otrokov, ktorí sú s nimi zviazaní, lebo sú nútení predávať svoju prácu.
Ale pozor, pán Sulík nám vyrazil argumenty! Ak sa vám to nepáči – zmeňte prácu! Pán Sulík, hovorí, že keď bude vo vláde, tak niečo zmení. Hovorí, že zruší voľné sviatky, lebo sa mu to nepáči, aj keď on voľno má. On to zmení – ale vy nič nemeňte, vy utekajte hneď do inej práce. Hlavne nebojujte za svoje práva a požiadavky. Nepáči sa vám? Choďte preč. Tak potom nech sa pán Sulík o nič nebojuje, nech nič nepresadzuje a nech si hľadá inú krajinu. Na svete je ich viac ako 150.
Netreba zabúdať ani na to, že všetky sociálne výdobytky vznikli práve bojom za svoje práva, lebo voľný trh to je magor. On hľadí len na peniaze, nie na človeka. Keby bolo tak ako on chce, tak doteraz robíme 14 hodín denne, soboty, nedele a spíme na slame.
Nech sa pokojne prepadne do Západného Nemecka odkiaľ prišiel. Len aby nezistil, že aj tam vo sviatok nenakúpi….
Stanislav Pirošík- člen vedenia ÚR Vzdoru-strany práce
Na semafóroch v nemeckom meste Trier sa objavil Karol Marx: Mesto si tak chce uctiť 200 rokov od jeho narodenia
5. mája ubehne presne 200 rokov od narodenia fenomenálneho filozofa Karla Marxa, ku ktorého filozofii sa hlási aj Vzdor-strana práce. Jeho rodné mesto Trier v Nemecku začalo s oslavami už teraz a tak sa v jednom semafóre pre chodcov objavila zelená a červená postavička Karla Marxa. V blízkej dobe budú malí Marxovia osadení aj do ďalšieho semafóra, ktorý stojí v blízkosti domu, kde vyrastal samotný Marx. V máji bude tiež v tomto meste odhalená nová socha Karla Marxa.
Izrael hovorí o terorizme, pritom ich štátom riadený terorizmus zabil za posledné roky tisíce palestínskych žien, detí, starcov a civilistov
Je naozaj vtipné, keď Izrael hovorí o zmarení útoku na ich vojenskú loď, ako o zmarenom teroristickom útoku ( napadnutý mal byť vojenský cieľ, nie civilný cieľ, tak to nenazývajte teroristickým útokom, nakoľko išlo o obranný útok na legitímny vojenský cieľ izraelských okupantov po zavraždení 17tich palestínskych civilistov pred pár dňami )
Izrael okupuje desiatky rokov palestínske územia, za posledné roky zabil beztrestne tisíce Palestínčanov, z toho väčšinu detí, žien, starcov a civilistov, pred pár dňami doslova popravili izraelskí ostreľovači a armáda 17 neozbrojených palestínskych demonštrantov a vyše 1 200 ich zranili a Izrael má ešte toľkú drzosť, aby vyhlásil plánovaný útok na ich vojenskú loď, ktorá je súčasťou vojenskej blokády palestínskej Gazy za zmarený teroristický útok. To si akože myslia, že my sme všetci padli na hlavu, tým, že izraelská armáda desiatky rokov beztrestne zabíja tisíce Palestínčanov, kradne im ich zem a pôdu, je legitímny obranný akt, keď Palestínčania zaútočia na nejakú zložku ich armády, čiže plánovaný útok na ich vojenskú loď nebol žiaden plánovaný teroristický útok, ale išlo o legitímnu obrannú akciu Palestínčanov, voči vojenskému cielu, nie civilistom!
Teroristické útoky nám predviedli izraelskí vojaci pred niekoľkými dňami, keď pozabíjali 17 civilistov! Teroristické útoky a doslova genocídu na civilistoch nám ukázal Izrael pred pár rokmi, keď vyzabíjal v pásme Gazy vyše 2 000 ľudí, z toho väčšina boli ženy, deti a starci! To, čo si dovoľuje Izrael už desiatky rokov, to sú vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti, no celý svet sa len prizerá, lebo ochrannú ruku nad Izraelom majú samotné USA.
Dokedy sa budeme prizerať na utrpenie Palestínčanov a beztrestnosť Izraela v jeho zločineckej politike?
Solidarita s Palestínčanmi. Palestínčania majú legitímne právo sa brániť okupantovi!
Vzdor-strana práce