Vášaryová opäť hviezdila: Rusi môžu za ovplyvňovanie volieb v Českej rep., Nemecku, Francúzsku, či BREXIT a ako je Rakúsko ruské Švajčiarsko (VIDEO vo vnútri)

Tak toto je silná káva. Keď sa stretne Eugen Korda s Magdou Vášaryovou, tak je o zábavú postarané… Magda Vášaryová baví Slovensko od doby, kedy vstúpila do politiky, naozaj máloktorý politik dokáže predviesť niečo také, ako Vášaryová. Vášaryová po novom hovorí, že Rusi manipulujú voľby v Českej republike, ovplyvnili voľby v Nemecku, Brexit , voľby vo Francúzsku , voľby v USA, ale vysvetluje že rakúske voľby neovplyvňujú, lebo Rakúsko je už dlhodobo pod vplyvom Ruska a Rusi sú už tam, všetko možné tam už vlastnia a ovládajú a že pre nich je to také ruské Švajčiarsko…

No, posúďte sami, veď takéto konšpirácie a sci-fi nevyprodukuje ani pacient psychiatrickej liečebne, no u nás sa takéto názory šíria ako legitímne a nespochybniteľné fakty z rôznych pravicových mimovládok, médií, „odborníkov“ či politikov… Ako toto, čo opäť vyprodukovala Vášaryová, tak človek len nechápavo krúti hlavou a nevie či sa má smiať, či plakať…Najlepšie je, že práve takíto ľudia sa pasujú do role bojovníkov proti konšpiráciam a hoaxom a sami vedia vyprodukovať také absurdity, že v tej Moskve musia pukať smiechom… Pani Vášaryová nám už nepovie, že také USA, ktorých geopolitické záujmy takíto politici dlhodobo obraňujú, za posledných 50 rokov ovplyvňovali voľby najmenej v 81 krajinách rôznimi spôsobmi. Buď to vojenskými intervenciami, vojnami, prevratmi, podvodmi, podporou fašistických chúnt a podobne…

Tiež si povedzme, že v týchto krajinách, kde mali Rusi ovplyvniť voľby, pôsobia dominanté internetové, televízne a printové média pevne v rukách domácich oligarchov, etablované politické strany, hnutia, organizácie, ale Rusom sa aj tak podarí cez rôzne pochybné stránky, s minimálnym dosahom na väčšinu ľudí ovplyvniť voľby v každej jednej európskej krajine…fakt, toto nevymyslíš…

Každá veľmoc má svoje geopolitické záujmy, za ušami má aj Rusko, tak ako aj USA, Francúzsko, Veľká Británia a ďalšie veľmoci, ale konšpirovať zámerne len voči jednej krajine, to je už diagnóza a človek pri týchto ľudoch naberá pocit, že keď sa ráno pošmyknú na banánovej šupke, bude za to môcť Rusko…

Žiaľ, je to aj zámer, vtiahnuť nás opäť do studenej vojny a poštvať národ proti národu. Takéto hry končili vždy tragicky, veľkým krviprelievaním. My vám želáme, aby vo vás stále vyhral zdravý rozum a správne kritické myslenie, lebo propaganda a konšpirácie sú na všetkých stranách kapitalistického politického bojiska…

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce

https://www.youtube.com/watch?time_continue=16&v=5CNu2-gB6PQ

 

Svojské nazeranie podpredsedníčky KDH Szitovej na tragédiu našich opatrovateliek…

Členka predsedníctva KDH Miroslava Szitová reagovala na svojom FB profile na tragickú nehodu našich opatrovateliek, ktoré pri návrate domov tragicky zahynuli pri autonehode a vyhaslo až 8 životov naozaj svojsky. Ako môžete dobre vidieť, tak Szitová túto tragédiu zneužíva na politický boj, keď na konci spomína premiéra a ministra soc. vecí. Je zaujímavé, čo by napísala, keby sa stala táto tragédia počas vládnutia KDH…

Szitová je známa antikomunistka, a spomíname to preto, že zrazu sa pohoršuje nad tým, ako obyčajné ženy musia robiť opatrovateľky v zahraničí, aby prežili, no už nespomenie to, že práve vďaka kapitalizmu, nemôžu tisíce žien nájsť doma dôstojnú prácu, že to bolo KDH, ktoré po roku 1989 sedelo vo viacerých vládach a zdvíhalo ruku za privatizáciu štátnych podnikov, za prenikanie súkromného sektortu do všetkých sfér, utužovania neoliberalizmu a neviditeľnej ruky trhu, prehlbovaniu kapitalizmu, ktorý spravil to, že dnes musia státisíce Slovákov pracovať v zahraniči, lebo doma by sa neuživili.

Za socializmu tieto ženy pracovali doma a nemuseli nikde utekať, lebo našli prácu vo svojom bydlisku, alebo blízkom okolí, tak ako každý občan niekdajšej ČSSR.,. Opatrovateľky museli chodiť do zahraničia aj počas vlád, kde bolo KDH a vtedy neplakali nad tým, vtedy hovorili o úžasných možnostiach, že môžeme chodiť robiť do zahraničia, pripájam, ako lacná pracovná sila a ľudia k tomu boli a sú nútení z existenčných dôvodov, lebo doma by sa neuživili, to je kapitalistická realita…Tak nech sa teraz politici KDH nehrajú na neviniatka a neoblbujú nás tým, ako im záleží na pracujúcich… Prečo teda KDH neprišlo s riešeniami, ktoré by pomáhali našim opatrovateľkám….??? a povedzme si, že aj keď opätovne príde k moci KDH, tak tie desaťtisíce opatrovateliek bude stále nútených chodiť do toho zahraničia, tak ako sú nútené chodiť aj za vlády SMERU-SD, nakoľko všetky tieto strany udržujú pri moci kapitalizmus…

Vzdor-strana práce tiež jasne hovorí, že vláda musí začať riešiť aj to, že mnoho agentúr, núti pri podpise zmlúv opatrovateľky, aby využívali len ich formy dopravy cez ich vodičov a autá. Opatrovateľky si teda nemôžu v množstve prípadov zvoliť vlastnú prepravu, nemôžu ísť napr. bezpečnejšou vlakovou dopravou. Tiež treba sprísniť aj to, koľko hodín nepretržite môže ísť jeden šofér a nariadiť povinné zastávky na oddych, tak ako to je pri kamionistoch.

Dokiaľ ale bude na Slovensku vládnuť kapitalizmus, mnoho našich regiónov sa bude vyľudňovať a ľudia budú nútení, aby prežili, odchádzať do zahraničia…

Miroslav Pomajdík – podpredseda Vzdoru-strany práce

Ako si boháči kupujú domy ( za milióny dolárov ) v daňových rajoch, aby ušetrili na daniach a nijak sa tým netaja…

Prednedávnom som natrafil na dokument o milionárskom bývaní na Barbadose a fakt som ostal v nemom úžase, nie až tak z toľkého snobizmu a ukazovania svojej prestíže, ale z toho, že sa už ani nehanbia skrývať to, že si kúpili dom a stali sa občanmi Barbadosu kvôli tomu, aby nemuseli platiť vo svojich domovských krajinách dane. Pán Khan sa tam vytešuje, aký nádherný dom si to kúpil a ako po ňom moc túžil. Dal za neho iba nejaké  „drobné“- 12 miliónov dolárov a ďalšie vysoké finančné obnosy vrazil do rekonštrukcie. Pán Khan vlastní banku na Manhattne v New Yorku. Popritom, ako sa rozplýval nad úžasnou kúpou domu, moderátorka o ňom prezradila, že napriek tomu, že podniká v USA, kde má aj dva domy a ďalší má v Londýne, on je obyvateľ Barbadosu kvôli daniam. Je to niečo neskutočné, muž, ktorý má desiatky miliónov na kupovanie domov, sa zámerne stane obyvateľom daňového raja Barbados, aby ušetril čo najviac financií na daniach. Veď posúďte sami, asi chudáčik nemá na dane v USA, keď musel pristúpiť k takémuto kroku.

Toto je len jeden zo státisícov príbehov najbohatších ľudí planéty, ktorí sa naučili cez daňové raje vybabrať so svojimi domovskými krajinami a tak sa nečudujme, že boháči z roka na rok stále extrémne bohatnú, dokiaľ my sa prepadávame a žijeme od výplaty k výplate a počítame každú korunu. Je mi naozaj zle, keď takíto ľudia sú v kapitalizme spoločnosti  predkladaní ako vzory úspešnosti. Ďakujem, ale na takúto úspešnosť sa môžem z vysoka…

Všetci dobre vieme, že sociálne služby, zdravotníctvo, školstvo, poľnohospodárstvo, kultúra atď… atď… trpia tým, že nie sú financie. Boháči robia všetko preto, aby platili do štátnej pokladnice čo najmenej, čo sa im úspešne darí a štáty sú voči tomuto v kapitalizme bezbranné, ale mnohí zástancovia kapitalizmu nám budú hovoriť, že títo ľudia sú úspešní a že štát sa im mstí, keď chce od nich vyššie dane. No logika ako vyšitá. To, že boháči celé ťažisko daňového systému presunuli na nás obyčajných pracujúcich ľudí, to im akosi nevadí.

Keď štyri pätiny daní platia štátom radoví pracujúci

Pozrime sa, čo hovoria štatistiky. Kým v roku 1950 platili najbohatší ľudia v Nemecku štyri pätiny všetkých daní, dnes sa to obrátilo a štyri pätiny daní na chod štátu platia obyčajní pracujúci a toto je podobné viac menej v celej Európe. Boháči dosiahli to, aby čo najviac financií, ktoré zarobia našim vykorisťovaním si nechali vo svojich vreckách a totálne znížili svoje platby pre štát na daniach. Takto samozrejme nemá štát na nič. Boháči urobia všetko preto, aby si každú korunu uchmatli pre seba a spoločnosti nedali skoro nič. Celé ťažisko financovania štátu šikovne oligarchia presunula na nás obyčajných pracujúcich. Daňové raje využívajú vo veľkom samozrejme aj rôzne firmy a nadnárodné korporácie.

Neoliberálna kapitalistická politika bola nástrojom toho, ako cez globalizáciu oligarchovia zlomili aj posledné bariéry, ktoré ich ako tak zväzovali v národných štátoch a teraz si môžu robiť všetko, čo si zmyslia. Práve najbohatší by mali formou daní v kapitalizme financovať štát v najvyššej miere, takto by aspoň z časti vrátili spoločnosti to, čo od nich vykorisťovaním vytiahli. Kapitalizmus je práve vďaka nenažranosti oligarchie v totálnej kríze, nerovnosť sa priepastne zväčšuje a chudoba je na postupe.

Ja však neverím na žiadne sociálnodemokratické a iné recepty vrámci kapitalizmu, ktoré sa snažia nejak tú oligarchiu troška pritlačiť, aby pustila na daniach o čosi viac aj pre nás. Boháči si vždy našli v kapitalizme cestu, ako s pracujúcimi vybabrať a ako si prisvojiť vykorisťovaním čo najviac peňazí a spoločenského bohatstva pre seba a vymýšľajú stále rafinovanejšie spôsoby. My si musíme naše hospodárstvo a bohatstvo zobrať opäť do našich rúk, len tak zlomíme vládu oligarchie, keď udrieme tam, kde sú najzraniteľnejší. Tak o akej spravodlivosti je kapitalizmus, o žiadnej. Tento systém slúžil vždy proti nám pracujúcim.

My im tie ich majetky nezávidíme, lebo my nechceme byť nikdy ako oni, my chceme len dôstojne žiť, dopriať si aj životné radosti, nestrachovať sa stále, či uživíme naše rodiny a byť pod neustálym stresom. Nechceme už doplácať na kapitalistické zlyhávanie, chceme sa cítiť ako ľudské bytosti a nie stroje, ktoré fungujú iba na to, aby ich z každej strany niekto vyciciaval. Úspešnosť nie je to, keď môj úspech znamená utrpenie iných. Rovnosť, bratstvo a sloboda sa nemôžu ohraničovať iba na nejaké všeobecné frázy. Ide o ich aplikovanie v praxi a preto bojujeme za SOCIALIZMUS zbavený chýb minulosti, obohatený o poznatky prítomnosti a s víziou do budúcnosti.

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce

 

Ako kapitalizmus dobehli jeho vlastné vtipy, alebo požičajme si lokomotívu…

Po roku 89 predstavitelia nastupujúceho režimu okrem planých sľubov a otvorených klamstiev, do spoločnosti púšťali aj plné priehrštia vtipov, ale nie vtipov hociakých, boli to najmä vtipy o socializme. Ich cieľom však ani tak nebolo pobaviť ľudí, či prostredníctvom humoru poukázať na chyby socializmu, ktoré tu nesporne boli. Cieľom týchto vtipov a žartíkov bolo vykresliť socializmus v čo najčiernejších farbách a aj na tomto fronte presviedčať ľudí, aký bol ten socializmus vlastne hrozný, ako bol socializmus akousi čiernou dierou a ako po socializme nastúpi lepšia spoločnosť. Títo ľudia vtedy možno ani netušili, že ich vtipy mierené na socializmus, budú na súčasný kapitalizmus pasovať oveľa viac a trefnejšie.

Spomínam si na jeden z takýchto vtiptov z tej doby. Vtip na príklade vlaku opisuje cestu ku komunizmu:

V lokomotíve vedľa seba spokojne sedia starší skúsený rušňovodič a jeho mladý kolega. Vlak uháňa krajinou veselo smerom ku komunizmu. Zrazu vlak začne spomaľovať, až úplne zastaví. Mladý rušňovodič sa pýta staršieho kolegu, čo sa stalo a prečo vlak nečakane zastavil. Starší kolega sa rozhliadol a po krátkom pátraní skonštatoval, že došlo palivo a nemáme peniaze na ďalšie, aby vlak mohol pokračovať. No veľmi rýchlo prišiel aj na riešenie celej situácie. Bude potrebné, aby sa ľudia z posledného vagóna posunuli dopredu a vyprázdnili ho. Vagón potom rozoberieme, rozpredáme a za utržené peniaze kúpime palivo a budeme môcť smelo pokračovať ďalej. Tak sa aj stalo a vlak sa dal znovu do pohybu smerom ku komunizmu. No situácia sa časom znova zopakovala. Vlak znovu zastal a rušňovodiči použili už vyskúšané riešenie. Ľudia sa znovu viac a viac potlačili, posledný vagon sa rozpredal, kúpilo sa palivo a cesta znova veselo ubiehala. No po čase vlak znovu zastal. Posunúť ľudí už nebolo kam, posledný vagon sa už nedal rozpredať a tak „skúsený“ rušňovodič povedal, že je potrebné aby sa všetci zapojili, vytrhali koľaje za vlakom a potom ich rozpredali aj s podvalmi. Za uržene peniaze sa síce kúpilo palivo, ale vyšlo ho už veľmi málo a tak sa vlak posunul iba o niekoľko desiatok metrov. A tak sa znova trhali a predávali koľajnice, aby sa vlak o kúsok pohol. Mladý rušňovodič vidiac, že už nie je čo vytrhať a predávať, sa obrátil na staršieho kolegu a spýtal sa. No ako sa mi teraz teda dostaneme do toho komunizmu a starší mu s kľudom odpovedá, už sa netreba nikam dostávať, my už sme v komunizme…

Každý kto si pozorne tento vtip prečítal, prípadne si ho pamätá z obdobia tesne po prevrate, určite chápe, na čo vtip útočil a čo bolo jeho pointou. Vtip mal ukázať, že spoločnosť sa môže dostať ku komunizmu iba spôsobom, že sa ľudia budú musieť výrazne uskromniť a že na to, aby sme sa niekam pohli musíme všetko rozpredať a predať aj mosty za sebou. Teraz prejdime do reality. Keď končil socializmus, tak nastupujúcemu režimu zanechal toľko štátneho majetku, že ho nový režim rozpredával viac ako 20 rokov a z utržených peňazí udržiaval chod spoločnosti. Samozrejme okrem tej časti ktorú dokázali politici a ich kamaráti rozkrádnúť, ale to teraz nie je pointou tohto článku. Teda socializmus nezanechal ani prázdnu „špajzu“ a ani natlačených ľudí v nedôstojných podmienkach. Práve naopak. Socializmus v našej krajine dokázal vyprodukovať toľko, že ešte dokázal požičať iným krajinám. Napríklad niekoľko rokov po prevrate sa niektorí naši ministri fotili pri kope uhlia, ktoré sme v rámci deblokácii ruského dlhu doviezli z Ruska na Slovensko. V súčasnosti Kuba svoj dlh spláca jedinečným liekom, na liečbu cukrovky (diabetická noha).

A teraz sa vráťme k spomenutému vtipu. Nezdá sa vám skôr, že je to práve tento režim, ktorý po tom ako spotreboval hodnoty, ktoré mu zanechal ten predchádzajuci, natláča ľudí do menších priestorov a rozpredáva posledné vagóny? Nezdá sa vám, že tento proces tu beží už skoro 3 desaťročia, keď sa predáva, všetko čo sa ešte predať dá, že sa ľudia musia uskromnovať, aby sa kapitalistický štát ešte mohol kúsok posunuť. Posunúť aj za cenu zhoršenia životných podmienok, za cenu, že vám režim aj stoličku spod zadku predá a ešte od vás čaká podporu a pochopenie.

A keď už sme pri tých vlakoch a pri tých podobenstvách, nedávno ma prekvapila správa, že Slovenské železnice si prenajmú vysokorýchlostné lokomotívy, aby po zrekonštruovanej železnici mohli vlaky uháňať rýchlejšie. Ak opomeniem fakt, že ani tie železnic sme si nedokázali zrekonštruovať za vlastné peniaze a museli sme byť odkázaní na eurofondy a požičané peniaze, podstatné je na tomto niečo iné. Skutočnosť, že náša „úžasne prosperujúca ekonomika“, ktorou sa strojvodca Robert rád chváli, nie je schopná vytvoriť toľko prostriedkov, aby sme si lokomotívy kúpili. Keď už nie sme schopní si ich vyrobiť, my sme schopní si ich jedine požičať. Po tom ako sa súčasnému režimu podarilo rozvrátiť poľnohospodárstvo a potravinovú sebestačnosť a urobiť z nás krajinu závislú na dovoze potravín, postupujeme na ďalší level.

Po koľajach, ktoré boli zrekonštruované za požičané peniaze, sa po týchto koľajach budú preháňať požičané lokomotívy… a po 10tich rokoch, keď prenájom lokomotív skončí, už nebudeme mať nič. Naše lokomotívy už budú v kovošrote, v lepšom prípade v múzeu a na požičanie ďalších lokomotív už nebudeme mať peniaze. No ako sa mi takto dostaneme ku tej… Už netreba nikam, my už sme tam a o 10 rokov úplne..

Ján Zmeko- Vzdor- strana práce

Foto: Róbert Prekop

Je potrebné zastaviť odchod našich pracujúcich do zahraničia: Ohrozuje to samotné rodiny, chladnú partnerské vzťahy a deti vyrastajú bez otca, alebo matky…

Slovensko musí zastaviť odliv Slovákov v produktívnom veku do zahraničia. Od roku 2009 nám odchádza každý rok približne 30-tisíc mladých ľudí do 30 rokov pracovať do zahraničia. V zahraničí pracuje vyše 300-tisíc Slovákov. Slovensko musí zastaviť odchod mladých ľudí do zahraničia a prilákať Slovákov pracujúcich v zahraničí späť na Slovensko. Toto docielime len rapídnym navýšením platov a tým budú pracujúci motivovaní mať aj viacej deti, nakoľko budú mať omnoho viacej financií tak potrebných pri ich výchove. Výkonnosť Slovenskej ekonomiky dosahuje už približne 80% európskeho priemeru, no v platoch našich pracujúcich sa to nijako neodzrkadľuje, čo dokazuje aj fakt, že naše platy sú zhruba tretinové oproti najvyspelejším európskym štátom. Problém je ten, že na Slovensku ide z celkovej vyprodukovanej hrubej pridanej hodnoty na platy pracujúcim len približne 40% a ostatok ide do kapitálu, pričom vo vyspelých európskych štátoch je to približne 60% hrubej pridanej hodnoty, ktorá ide na platy.

Musí sa začať masová výstavba verejných bytov v réžii štátu, kde bude stabilné regulované nájomné po celom území Slovenska. Štát musí spustiť program dotácií na bývanie. Dnešná mladá generácia býva u rodičov aj do 30tky, lebo samostatné bývanie je pre nich nedostupné a aj to znemožňuje vytvárať podmienky na plodenie detí so svojim partnerom. Obrovským problémom je zadlžovanie mladých ľudí a rodín, ktorí musia splácať drahé hypotéky skoro celý svoj život, aby mali vlastné bývanie. Sťahujú sa do drahých podnájmov. Štát a samosprávy v tomto totálne zlyhávajú. Bytová politika pre mladých ľudí a rodiny je veľká katastrofa.

Vláda zvýšila príspevok na presťahovanie a vyzýva pracujúcich, aby sa z východu sťahovali za prácou na západ. Toto je podľa nich správny krok? Keď vyzývajú ľudí aby začali vyľudňovať oblasti na východe a začali sa sťahovať na západ Slovenska, prakticky do neznáma, aby začali nový život, miesto toho, aby vláda podporovala najchudobnejšie regióny a vytvárali tam pracovné miesta, máme ich vyľudňovať? Po ďalšie, keď sa aj celá rodina presťahuje z východu na západ, tak tu narazí na veľké prekážky a to práve drahé byty a nájomné. Takže keď už vláda láka pracujúcich, aby sa presťahovali, tak musí zabezpečiť, aby pri priemyselných zónach vyrástli nové bytové komplexy, ktoré bude stavať štát a zabezpečí tam stabilné regulované nájomné.

Pôvodca rozpadu spoločnosti a rodiny je jasný, mnohí ho však nechcú pomenovať…

Každý jedinec by mal vyrastať v harmonickej rodine, ktorá mu dá lásku, teplo domova a pripraví ho na reálny život. Rodičia by mali byť prirodzenými autoritami pre svoje deti, ktoré si ich naozaj vážia. Veľakrát je to však len idylická predstava. Rodinu decimuje kapitalizmus, ktorý sa v dnešnej dobre pretavil do svojej globalizovanej neoliberálnej formy.

Konzervatívni politici, ktorí sa všade po svete pasujú do role ochrancu tradičných hodnôt a rodiny, popri svojich siláckych rečiach, ako spravia všetko na udržanie týchto hodnôt, prijímali jeden liberalizačno-ekonomický zákon za druhým. Mali plné ústa a stále ich majú o hodnotách a zodpovednosti, no ochraňovali kapitalizmus a nerovnosť medzi ľuďmi, ktorá spôsobuje, že úzka skupina vlastníkov výrobných prostriedkov nám diktuje celý nás život. S kapitalizmom sa šíri nové „náboženstvo“, náboženstvo peňazí. Ľudí učia v silu biznisu, flexibility, v silu nekontrolovateľného trhu. To všetko malo za následok to, že ľudia musia svojej práci obetovať všetko a to najdôležitejšie, čo išlo na tento novodobý oltár ako prvé, bola rodina.

Väčšina ľudí je obyčajným nástrojom na peniaze a blahobyt pre tých hore. Prispôsobili sme sa a tak pracujeme od rána do večera, nemáme čas na svoje deti, na rodinu, lásku nahrádzajú peniaze a chladné hmotné dary, ktoré dávame vždy, keď sa cítime bezradní, že nemôžeme byť pri tom, ako nám naše ratolesti pomaly rastú. V najvyspelejších kapitalistických štátoch je rodina dávno hlboko rozvrátená a deti začínajú hovoriť prvé slovíčka ako mama svojim opatrovateľkám, miesto ozajstným mamám, lebo svojich rodičov reálne vidia veľmi málo. Flexibilita nás učí byť lojálnymi a oddanými svojmu zamestnávateľovi a podradiť im všetko. Za prácou musíme dochádzať do zahraničia, do vzdialených častí našej krajiny a tak deti vidia svojich rodičov len raz za čas a prakticky ich vychováva ulica. Flexibilita rodine nepraje.

 

„Treba to spraviť, náhli to“, taký je častý argument, prečo pracovať aj tri týždne v kuse

Trh teda nepočíta s človekom ako bytosťou, ale len ako strojom a pre jeho záujmy predsa nemože stáť kšeft, lebo potom už ďalší kšeft nebude. Častokrát má takýto zamestnanec na výber 2 možnosti – buď nepracovať vôbec, alebo pracovať takto. Tento systém platí napríklad pre firmy, ktoré pôsobia ako subdodávateľ prác, napríklad pre rôzne konštrukcie, ale aj pre iné firmy v priemysle a stavebníctve. Tento systém najviac platí pre ľudí, ktorých kapitalizmus vyhnal za prácou z domovov, ale i pre tých, ktorých práca si vyžaduje cestovanie po stavbách. V dnešnom systéme sa deje to, že pracovník z východného Poľska cestuje do Mladej Boleslavi, aby tam robil za pásom. Nemal by náhodou on pracovať niekde vo svojom okolí a nemal by byť na jeho mieste niekto z okolia Mladej Boleslavi? Žiaľ, nedá sa, lebo prácu nájde doma len ťažko. Na druhej strane pre domácich kapitalistov predstavuje táto migrujúca pracovná sila menšie náklady a teda vačšie zisky.

Státisíce či milióny pracovníkov chodia po celom svete ako lacná pracovná sila, aby robili prácu, ktorú mohol kľudne spraviť niekto z okolia – pokiaľ samozrejme nejde o nejakú vysokokvalifikovanú prácu. A aj pokiaľ ide o prácu, ktorá si cestovanie vyžaduje, stáva sa, že zamestnanci behajú zo stavby na stavbu a nemajú adekvátny odpočinok. Firmy častokrát zoberú zakázky, na ktoré nemajú dostatok ľudí a práve preto to doháňajú vyčerpávaním už zamestnaných pracovných síl. Som presvedčený o tom, že človek by sa mal z práce vrátiť domov k rodine, nemal by vandrovať po celej Európe s kelňou či brúskou v taške. Mal by mať prácu, plácu i odpočinok. Situácia sa začína čoraz viac podobať na stav z predvojnového kapitalizmu, ktorý vyháňal státisíce ľudí za prácou, vyľudňoval regióny, krajiny.

Títo ľudia si takýmto sposôbom zarobia na to, čo je v socializme samozrejmosťou – zaplatia si hypotéky na bývanie, deťom zaplatia školu a pod. Preto vycestovať za prácou dnes nie je žiadna „nová možnosť“, ale nové otroctvo, nové násilné vyháňanie ľudí z domovov, pripravovanie detí o rodičov, ľudí o voľný čas a záľuby. Zarobené peniaze príde raz za čas priniesť domov žene, inak sa s ňou ani poriadne nevidí, celý život trávi prakticky v práci. Zarobí – a neraz i slušne, ale peniaze sú mu na nič, ak nepočítame, že si tým zabezpečí aspoň rodinu a strechu nad hlavou, pod ktorou takmer vobec nespí. Zarobené peniaze ani nemá kde minúť. Aj tak si dá každý deň len rezeň zo závodnej jedálne a po práci ide na pivo.

Miroslav Pomajdík a Ondrej Liptovský- Vzdor-strana práce

Šéfku odborov nechalo vedenie spoločnosti Gábor vyviesť SBSkou a nariadili jej dočasné prerušenie práce: Ide o zastrašovanie odborov, ktoré nesúhlasili s prácou v sobotu

Spoločnosť Gábor nechala vyviesť z podniku v Bánovciach nad Bebravou SBSkou šéfku odborov Moniku Žemberovú, na maximálne mesiac jej nariadili dočasné prerušenie práce, za údajné porušenie pracovnej disciplíny a hrozí jej vyhadzov. A prečo vedenie spoločnosti takto zakročilo proti odborárke? Lebo miestne odbory nesúhlasia so spustením výroby aj v sobotu, nakoľko zamestnávateľ chce pracujúcim v sobotu platiť tak isto, ako počas pracovného týždňa, pritom ide o prácu cez víkend, za čo majú byť príplatky. Odborárom sa tiež nepáčia celkové mzdové ohodnotenie a podmienky v práci.

Vzdor-strana práce vyjadruje solidaritu dotknutej šéfke odborov a zamestnancom v tomto podniku a plne ich podporujeme v ich požiadavkách. Protestujeme proti postupu spoločnosti, ktorá dočasne prerušila prácu šéfke odborov Monike Žemberovej, za to, že sa postavila za práva odborárov a pracujúcich, ktorých zastupuje. Tu môžete vidieť ďalší príklad triedneho boja v praxi, kedy sú odborári zastrašovaní za to, že bojuju za svoje práva, dokonca vás nechá vedenie vyviesť z podniku SBSkou, čo je totálne neakceptovateľné.

Čo si títo páni kapitalisti myslia, že sme nejaký odpad, s ktorým môžu takto zachádzať? Ide o jasné zastrašovanie odborov, ide o porušovanie práv pracujúcich a toto nemôžeme kapitalistom tolerovať. Vyzývame na vlnu solidarity so zamestnancami a šéfkou odborov Monikou Žemberovou! Žiadame, aby vedenie podniku zrušilo dočasné prerušenie práce Monike Žemberovej a mohla sa vrátiť do práce a aby vedenie podniku rešpektovalo Zákoník práce a začalo rokovať s odborármi. Keď vedenie spoločnosti nebude rešpektovať práva odborov v podniku, tak by mali zamestnanci prejsť do ostrého štrajku.

Pracujúci, šírte túto správu ďalej, aby sa to dostalo k čo najviac ľuďom a aby sa takýmto spôsobom vytvoril solidárny tlak na vedenie spoločnosti Gabor v podniku v Bánovciach nad Bebravou a tiež píšte e-maily vedeniou spoločnosti s podporou pre perzekuovanú šéfku odborov Moniku Žembeovú a na podporu odborov a pracujúcich v tejto spoločnosti na e-mail: Info@gabor.sk

Vzdor-strana práce

Viac sa dočítate o tomto prípade TU: Konflikt vo fabrike pre sobotnú zmenu