V Novorusku bojuje aj Dobrovoľnícky komunistický prápor: Takto to vidia dobrovoľníci zo Španielska

1 Mnoho dobrovoľníkov z celej Európy reagovalo na výzvu pripojiť sa k hnutiu odporu proti novej ukrajinskej vláde, neonacistickým dobrovoľníckym jednotkám a prezidentovi Porošenkovi a prišli do Donbasu brániť Novorusko.

2

Tak vznikol aj Dobrovoľnícky komunistický prápor, ktorého členstvo tvoria komunistickí dobrovoľníci z rôznych republík z bývaleho ZSSR, miestni komunisti z Luhanska a Donecka a ďalších západných krajín, ako napr. aj skupina z Kastílie a Katalánska, ktorí vám povedia, čo ich viedlo, aby sa vybrali bojovať do Novoruska. Prápor operuje vrámci brigády Prízrak, ktorý vedie charizmatický veliteľ Alexej Mozgovoj.

 

Komunistický prápor sa osvedčil aj v boji v „Debalcevskom kotli“, kde je v súčasnej dobe dislokovaný. Za úspechy v boji a za prejavenú profesionalitu pri riadení práporu bolo jeho velenie ku koncu decembra 2014 ocenené medailami Novoruska. Komunisti plnia tiež humanitárne funkcie – pomáhajú pri dodávkách potravín a liekov, poskytnutých ochotnými obyvateľmi Ruska.

4

O živote v Novorusku nám povedali viac bojovníci z komunistického práporu Sergio a Héctor Miguel Oriol, ktorí pochádzajú zo Španielska

Prečo ste prišli bojovať do Donbasu proti vláde Porošenka?

Zlomovým bodom pre nás bol masaker v Odese, ale existuje mnoho dôvodov, prečo sme sa pripojili k boju: prišli sme na pomoc pri budovaní socialistického štátu v Európe, brániť ľud v Donbase pred armádou z Kyjeva. Je to aj boj proti fašizmu, lebo my sme zaviazaní interbrigadistom, ktorí sa pripojili k medzinárodným brigádam v Španielsku v rokoch 1936-1939, ktoré pomáhali brániť republiku pred Frankom.

5

Doma ste zanechali svoj život, svojich priateľov a svoju rodinu a prišli ste bojovať do vojny, v ktorej môžete umrieť a to nemôže byť ľahké. Novorusko stojí za tieto riziká?

Sme si absolútne vedomí rizík a vieme, čo sme opustili v Španielsku, ale za to riziko to stojí. Sme tu, aby sme bojovali proti fašizmu. Prvýkrát, za veľmi dlhú dobu je tu reálna možnosť prispievať k budovaniu socialistického štátu v Európe. Ako komunisti sme sa nemohli tejto príležitosti pustiť.

6

Čo znamená pre vás bojovať za Novorusko? Aké sú vaše politické a vojenské ciele?

Našou hlavnou úlohou je vybudovať stabilnú armádu Novoruska, oslobodiť ho od fašistov, ktorí spôsobili túto vojnu. Našou hlavnou politickou úlohou je pomôcť vybudovať socialistický štát a preto sme súčasťou revolučných jednotiek ozbrojených síl Novoruska spolu s ďalšími komunistami. Červená vlajka bude opäť viať na vrchole Európy.
Odpor v Kurdistane, Palestíne, či Donbase je založený na ľudovej podpore. Jeden z vodcov milície Luhanska je Vitaly
Victorov, známy komunista.

7

Aká je skutočná prítomnosť a vplyv komunistov v tomto odpore?

Komunisti majú dôležité postavenie v odpore. K dispozícii sú dve jednotky tvorené výhradne komunistami: jeden v prápore Vostok a ďalší tu v brigáde Prízrak. K dispozícii sú ale aj komunisti v iných jednotkách. Medzi dobrovoľníkmi, ktorí bojujú v milícii panuje veľká nostalgia za ZSSR. Tu sa po rozpade Sovietskeho zväzu zhoršilo všetko, čo každý môže vidieť. Nemôžeme presne povedať, koľko komunistov bojuje v odboji, ale je to v milícii prevládajúca ideológia.

Komunisti majú v Novorusku aj svoju vlastnú stranu. Vodca Luhanskej ľudovej republiky Igor Plotnitsky hovorí o sebe, že je komunista.. Komunisti majú veľký vplyv aj na Luhanskú a Doneckú milíciu. Mnoho veliteľov, ktorí bojujú za Novorusko zadarmo, narozdiel od ukrajinských fašistov, vyznáva komuistický svetonázor.

 

Prešli ste viacero jednotiek v novoruskej armáde, prečo ste sa nechali nakoniec preradiť do Prízraku?. Povedzte nám niečo o svojom novom živote v tejto jednotke.

Náš život v tejto jednotke je podobný ako v iných jednotkách: rovnaká disciplína, rovnaké hodiny a rovnaké rotácie na fronte. Čo sa naozaj zmenilo je hierarchia. Tu je všetko rovnostárske. V iných jednotkách Novoruska sú velitelia, v komunistickom prápore Prízrak je k dispozícii iba politický komisár zodpovedný za disciplínu a morálku vojakov, plus máme dvoch tzv.vodcov: jeden zodpovedný za vojenské cvičenie, iný dáva príkazy na bojovom poli.

Rozhodli sme sa teda zmeniť jednotky z politických dôvodov. Politické rozdiely nám bránili cítiť sa tam úplne dobre, tak ako by sme si priali. V komunistickom prápore Prízrak sa teraz cítime úplne v pohode.

9

Čo si myslíte, že je hlavným rysom odporu Novoruska: triedny boj, boj proti fašizmu, alebo národné oslobodenie?

Obyvateľov Novoruska spája boj proti fašizmu, proti pravidlám oligarchov a za národné ciele. Bojujeme proti fašistom v Kyjeve a oligarchom, ktorí vyplienili post-sovietsku Ukrajinu a to je národno-oslobodzovacie hnutie, kde si ľudia bránia svoju kultúru, svoj jazyk a samých seba.

 

Ako sa žije v prvej línii? Čo sa deje vo vašej mysli, keď ste v boji?

Život je tu ťažký. Je zima, máte hlad a ste vyčerpaný, ale na ničom z toho nezáleží, keď si uvedomíte, že robíte správnu vec. Je milión vecí, ktoré prejdú vašou mysľou, keď ide do tuhého a vo vás koluje adrenalín, tak niekedy máme strach zo smrti a vtedy sa divíme, čo tu robíme.

 

Aký druh vojenských úloh ste robili doteraz, a čo je vašou úlohou v prvej línii?

Na túto otázku nemôžeme odpovedať z bezpečnostných dôvodov, ale to, čo môžeme povedať, je, že naša jednotka plní úlohy infiltrácie, sabotáže a ďalšie špeciálne operácie.

12

Sú to všetko dobrovoľníci, ktorí bojujú za Novorusko? Ste si vedomí západných žoldnierov v ukrajinskej armáde?

Áno, sme dobrovoľníci, ktorí bojujú zo svojho presvedčenia, nie pre peniaze. Sme si vedomí žoldnierov na ukrajinskej strane, ktorých podporujú a financujú NATO a Európska únia, čo sú najväčší vinníci toho, čo sa deje na Ukrajine.

 

Čo bude výsledkom tejto vojny?

Samozrejme zvíťazíme! Vôľa ľudu je nezastaviteľná!.

Pripravil MP

One thought on “V Novorusku bojuje aj Dobrovoľnícky komunistický prápor: Takto to vidia dobrovoľníci zo Španielska

  • 5. februára 2015 at 14:27
    Permalink

    Držime palce všetkým,ktorí riskuju životy v boji proti fašizmu a samozvanej ukrajinskej chunte,ktorá zabíja nevynných v Donnbase !!! Sláva Novorosii !!!

Comments are closed.