Vzdor-strana práce bije na poplach: Na Slovensku museli ukončiť výrobu mlieka v 45tich družstvách a farmách a likvidácia ďalších chovov dojníc má u nás pokračovať!

Na jednej strane prišla dobrá správa,že na Slovensku sa zvýšila spotreba mliečnych výrobkov o 10 kg na obyvateľa SR, no na strane druhej, slovenské mliekarenstvo a chov dojníc je na tom omnoho horšie. Môže za to mliečna kríza ( v kapitalizme sme svedkami nových a nových kríz v rôznych oblastiach,čo nie je nič nové, nakoľko tieto krízy vyplývajú z kapitalistickej formy výroby a prerozdeľovania bohatstva, kde väčšina kapitálu ide pre úzku buržoáznu elitu ), kedy išli ceny rapídne dole a na naše trhy sa dostáva množstvo mliečnych výrobkov zo zahraničia, kde sú chovy dojníc a celý mliekarenský priemysel omnoho viac dotovaný domácimi vládami. Pre Slovensko to malo taký nepriaznivý vplyv, že po zrušení mliečnych kvót v EÚ a tým pádom obrovského tlaku dovozu mlieka zo zahraničia,na Slovensku do tohtoročnej jari skončili až v 45tich družstvách a farmách s výrobou slovenského mlieka a ďalším hrozí podobný osud… Slovenskí mliekari zaznamenali stratu až 45 miliónov EUR… Približne 60% konzumného mlieka na našich pultoch pochádza zo zahraničia !

Slovensko sa z roka na rok prepadáva vo výrobe vlastných potravín. Podľa posledných zistení Potravinárskej komory Slovenska, v našich obchodných reťazcoch nájdeme len 37,2% našich potravín. Sú to naozaj alarmujúce čísla. Na Slovensku sa likvidujú chovy ošípaných, dojníc, oviec a ďalších hospodárskych zvierat. Zatvárajú sa mäsovýroby, bitúnky, mliekarne, no my vo veľkom zbrojíme.

Patríme ku krajinám s najvyšším podielom dovezených potravín. Potravinárstvo u nás upadá a v tomto odvetví rapídne miznú pracovné miesta. Podpora štátu pre poľnohospodárstvo a potravinárstvo je na Slovensku tretia najnižšia z celej EÚ. V produkcii potravín sme prakticky pod kritickou hranicou potravinovej bezpečnosti štátu. Slovensko musí začať rapídne investovať financie zo štátnej kasy do podpory slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Musíme začať výrazne zvyšovať dotácie pre našich poľnohospodárov, keď napr. v Dánsku, alebo Holandsku dostanú na jeden hektár poľnohospodári 400 Eur, na Slovensku je to 200 Eur a napr. v Maďarsku dostanú chovatelia od štátu na jednu dojnicu až o sto Eur viac.

Nie je tomu tak dávno, čo premiér Fico vyhlásil, že radšej jeho vláda dá financie na mlieko, ako na zbrane. Reagoval tak na mliečnu krízu na Slovensku a na drastický pokles dojníc u nás. Neprešlo tak veľa času a slovenská vláda schválila bez väčšieho povšimnutia verejnosti nákup 485 obrnených bojových vozidiel za 1,2 mld Eur a zaviazala sa na rokovaní špičiek NATO, že drasticky navýšime aj prostriedky na našu armádu na 1,6% HDP ( dnes dávame na armádu 1,2% HDP, čo je približne miliarda EUR ) a je možné, že v horizonte niekoľkých rokov budeme dávať na armádu až 2% HDP, čo sú približne dve miliardy EUR, k čomu nás tlačí NATO. Tak opäť raz vidíme, ako nás premiér Fico zavádzal, keď nám tvrdil, ako dajú radšej poľnohospodárom a potravinárom, ako na zbrane, keď si uvedomíme, že vláda dala mliekarom mimoriadnu podporu vo výške 33 miliónov Eur, no na nákup obrnených bojových vozidiel investuje 1,2 mld Eur…

Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce