Až 1 500 palestínskych politických väzňov v izraelských väzniciach zahájilo protestnú hladovku: Podporme ich boj za ľudské práva a slobodnú Palestínu

latuffff

17. dubna se více než 1500 palestinských politických vězňů v izraelských věznicích rozhodlo vstoupit do časově neomezené hladovky. Požadavky této akce nazvané Stávka za svobodu a důstojnost jsou zcela konkrétní a jasné: ukončit pošlapávání práv palestinských vězňů, konkrétně svévolné odpírání návštěv rodinných příslušníků a možnosti korespondence, omezování či bránění kontaktu vězňů se svými právními zástupci, odpírání řádné lékařské péče, svévolné umísťování vězňů na samotky a také časově neomezené věznění lidí bez sdělení obvinění a bez soudu v režimu tzv. administrativní vazby (aktuálně kolem 600 osob, někteří z nich již 11 let).

Za několik týdnů hladovky již došlo vůči několika jejím vůdcům k represím ze strany izraelských úřadů, jmenovitě například k zavření Karima Younese, Kamila Abu Hanishe, Anase Jaradata a Wajdi Jawdata na samotky. Další vězni musí čelit šikaně od personálu věznic v podobě nočního buzení a prohlídek na celách, zabavování osobních věcí a odpírání již schválených návštěv. Ve snaze zlomit odpor vězňů došlo také k řadě účelových přesunů vězňů z jednoho zařízení do druhého. Výhružkám a šikanám čelí i někteří rodinní příslušníci vězňů. Bez ohledu na to ale hladovka úspěšně pokračuje a získala si podporu statisíců lidí na celém světě.

Veřejné akce a demonstrace na podporu vězňů proběhly v kanadském Vancouveru, irském Dublinu, italském Padově, Boloni a Turíně, britském Londýně, Edinburghu a Manchesteru, v New Yorku, Bruselu, Aténách, v Berlíně, ale třeba také v libanonských uprchlických táborech a na mnoha a mnoha dalších místech. Tisíce lidí všech politických názorů společně demonstrovali na podporu vězňů v Ramallahu, ze solidarity zavřely své dveře na jeden den obchody, banky a provozovny na Západním břehu. Na podporu palestinských hladovkářů připravili fotbaloví fanoušci a ultras Zelená brigáda Celtic Glasgow v zápase s St. Johnstone choreo a v průběhu zápasu mávali palestinskými vlajkami. Hladovějící vězně podpořili osobním zapojením například také jeruzalémský arcibiskup řecké ortodoxní církve Atallah Hanna a řeckokatolický patriarcha Řehoř III Lahham, podporu oficiálně vyhlásil Africký národní kongres. Akce na podporu hladovky zorganizovali studenti několika anglických a skotských univerzit, solidární dopis podepsalo na 200 amerických právníků a jejich zájmových organizací. 8. května se připojilo 1500 marockých aktivistů solidární jednodenní hladovkou, a tak by se dalo pokračovat.

Akce na podporu palestinských vězňů ale může podpořit nebo vytvořit každý z nás. Jak?

1) Zorganizováním nebo účastí na veřejném shromáždění na podporu palestinských vězňů ve vašem městě, pracovišti, škole nebo komunitě. Protestujte před místní izraelskou ambasádou nebo konzulátem, před vládními budovami nebo na významných veřejných prostranstvích. Vyvěste na podporu vězňů transparent nebo palestinskou vlajku. Informujte o vašich aktivitách mezinárodní komunitu na samidoun@samidoun.net nebo na facebooku.

2) Přidejte se k solidární hladovce, třeba symbolicky na jeden den, třeba na delší dobu s podporou vašich kolegů, spolužáků, členů komunit. Opět nám o tom můžete napsat na samidoun@samidoun.net nebo na facebook.

3) Napište ministrovi zahraničí nebo poslancům a senátorům, ať vydají prohlášení na podporu hladovky a odsoudí brutální nehumánní praxi izraelských věznic porušujících mezinárodní úmluvy proti mučení.

4) Vyjádřete solidaritu v sociálních médiích! Sdílejte své fotografie s hesly na podporu palestinské vězeňské hladovky! Připojte hashtag #DignityStrike ke své fotce na facebooku nebo na twitteru. Sdílejte a šiřte informace o hladovce mezi své přátele.

5) Podporujte bojkot zboží z nelegálních (tj. veškerých) židovských osad na okupovaném Západním břehu stejně jako bojkot akademické a kulturní činnosti místních institucí ve vaší zemi, městě a komunitě. Bojkotujte zboží korporací aktivně spolupracujících na fungování izraelského vězeňského systému, jako je třeba Hewlett-Packard, Volvo a Siemens.

Podle http://samidoun.net a dalších pramenů napsal Nikola Čech

Zdroj: Levá perspektíva