Lenin ožil vo virtuálnej realite – píše statusy na Twitteri, zdieľa fotky z ciest a blokuje neprajníkov

Používateľ Vladimir Lenin začal sledovať Lev Kamenev, Lev Filipowitsch, Gavriil Myasnikov – asi tak by to možno vyzeralo, keby V. I. Lenin žil v súčasnej dobe.  

Pri príležitosti 100. výročia Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie pripravila ruská televízia RT.com unikátny projekt. Televízia spustila pútavý multimediálny vzdelávací program o priebehu VOSR. Vytvorili špeciálnu oficiálnu stránku projektu v Ruštine, Španielčine a Angličtine a samozrejme Twitter účty nielen samotného V. I. L., ale aj jeho oponentov, dobovej tlače, politických strán či spolupracovníkov. 

Lenin časopriestorovou bránou spred 100 rokov zdieľa fotky z cesty, píše statusy o tom ako je pri prechádzaní Baltickým morom alebo publikuje svoje štúdie.
 
Oficiálna stránka projektu uvádza: “Kríza v Rusku roku 1917 donútila abdikovať cára a priniesla úspechom boľševikov. Vytvorila sa tak scéna pre geopolitické boje, ktoré definovali 20. storočie. Nemusíme súhlasiť – namiesto toho sa pozrime späť na skvelú, aj keď skľučujúcu stránku v histórii bývalej Ruskej ríše. Mesiac za mesiacom budeme dokumentovať najväčší politický prevrat minulého storočia. Pripojte sa k nám ku znovuprežitiu revolúcie.” 
9145192144
Isteže, v súčasnej dobe nemôžeme ani očakávať, že by sa RT prihlásila priamo k odkazu revolúcie, no je úspech aj to, že sa o roku 1917 znovu začalo hovoriť a ešte k tomu populárno-náučným a originálnym spôsobom. 
V prostredí ČR a SR o projekte napísal irozhlas.cz, za to celkom trefne: 

Propagační videoklipy ukazují Vladimíra Iljiče Lenina nebo cara Mikuláše II., jak v klíčových okamžicích únorové revoluce vytahují z kapsy smartphone a píší postřehy na twitter. Přesně tak, jak to dělají někteří politici dnes.

 

Televize RT na twitteru založila řadu fiktivních účtů pod jménem skutečných historických postav, a už několik týdnů je plní obsahem, který simuluje revoluční dny února 1917 v Rusku. Online, minutu po minutě, jak to známe z dnešních médií.

 

Pod hashtagem #1917live se tak o slovo hlásí různí lidé, včetně těch z davu. Petrohradský pekař twítuje o katastrofálním nedostatku surovin a frontě před jeho obchodem. Jiní svědci zveřejňují přes twitter fotky z ulic tehdejší ruské metropole, s demonstranty nebo vojáky.

3195801853
 
Vydajme sa teda spolu na cestu revolúcie roku 1917. 
 
Pozrite si ukážky z projektu:

Russian #revolution marks the beginning of the imminent crash of European imperialism! Long live the socialist revolution! #1917LIVE

— Vladimir Lenin (@VLenin_1917) April 16, 2017

 

What a fantastic atmosphere here! Long live the #revolution! Made a pic of @VLenin_1917 with #prisma filter #1917LIVEpic.twitter.com/hK51COyOfW

— Student Vladimir (@StudentVlad1917) April 16, 2017

2718111793
#LeninTracker Leninov trip po Európe za 69 sekúnd #1917LIVE

Sleduj Vladimir Lenin https://twitter.com/VLenin_1917
Sleduj Russian Telegraph https://twitter.com/RT_1917

Pripravil Mgr. Lukáš Perný