K výsledkom 1. kola prezidentských volieb vo Francúzsku: Sľubný výsledok Mélenchona môže byť predzvesťou budúcich úspechov radikálnej ľavice

melenchon-communistPrvé kolo volieb vyhral pravicový neoliberál Macron a na druhom mieste sa ocitla krajná pravičiarka Le Pénová so ziskom 21,4%. Títo dvaja v druhom kole zabojujú o prezidentský palác a môžme predpokladať, že víťazom sa napokon stane neoliberál Macron, Na treťom mieste sa ocitol republikánsky kandidát Fillon s 19.96% a tesne za ním a pozitívnym prekvapením volieb sa stal ľavičiar Mélenchon , ktorého podporovala Zjednotená ľavica, Komunistická strana Francúzska a ďalšie ľavicové antikapitalistické a ekologické strany a ktorý získal 19,62% hlasov, čo predstavuje 7 011 856 hlasov. Musíme tiež skonštatovať, že kandidát sociálnych demokratov Hamon prepadol na plnej čiare a získal len 6,35%. Kandidovali aj ďalší dvaja kandidáti z antikapitalistického ľavicového tábora a to Philippe Poutou s výsledkom 1,10% a Nathalie Arthaud s 0,65%. Títo dvaja komunistickí kandidáti tak získali spolu cez 620-tisíc hlasov a 1,75%.
 
Keď si to pretavíme na drobné, tak hypoteticky, keby sa títo dvaja kandidáti a plus sociálny demokrat vzdali kandidatúry, tak prvé kolo by s jasným náskokom vyhral práve Mélenchon. Sociálna demokracia tak v týchto voľbách zohrala doslova hanebnú úlohu, nakoľko keby stiahla svojho kandidáta, ktorý nemal šancu a podporili by Mélenchona, tak všetci francúzski ľavičiari bojovali v druhom kole o zvolenie ľavicového prezidenta.
 
Takto budú teraz sociálni demokrati podporovať neoliberála Macrona, no keď si zoberieme, akú politiku presadzuje dnešná sociálna demokracia vo Francúzsku a samozrejme nie len tam, tak je jasné, že svojou politikou majú dnes sociálni demokrati najbližšie práve k neoliberálnej pravici, nakoľko bolo to množstvo vlád sociálnej demokracie v Európe, ktoré presadzovali tie najneoliberálnejšie reformy…Práve tieto štandardné sociálno demokratické, konzervatívne, neoliberálne strany svojou kapitalistickou politikou dosiahli také napätie v spoločnosti, že dnes sa Európou šíri nová vlna fašizácie. Je tiež pravdepodobné, že veľa pracujúcich a voličov ľavice dá v druhom kole hlas Le Pénovej, ktorá ma podstatne sociálnejší program, ako by mali podporiť neoliberála Macrona, ktorý je predstaviteľ tej najrýdzejšej bankárskej smotánky a voľného trhu. Či Macron, alebo Le Pénová, pre nás predstaviteľov antikapitalistickej ľavice a komunistického hnutia sú obidvaja neprijateľní kandidáti. Zvolenie jedného, alebo druhého, bude prehrou pre pracujúcich.
 
Tieto prezidentské voľby ale ukázali jeden podstatný fakt, že radikálna ľavica po rokoch úpadku dostala prostredníctvom osoby Mélenchona nový dych a bude zaujímavé sledovať nadchádzajúce parlamentné voľby vo Francúzsku, ktoré môžu znamenať pre radikálnu ľavicu najlepší výsledok za posledných možno 40 rokov, keď sa zopakuje podobný výsledok, ako teraz dosiahol Melénchon v prezidentských voľbách…
 
Miroslav Pomajdík- podpredseda Vzdoru-strany práce