V roku stého výročia socialistickej revolúcie v Rusku prichádza na scénu opäť Lenin: Ekvádorské prezidentské voľby vyhral ľavicový kandidát Lenin Moreno

leninmorenos_1718483346Tento rok si pripomíname 100. výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie v Rusku, kde na čele ruských komunistov stál Vladimír I. Lenin. Presne v roku stého výročia VOSR sa Lenin opäť vracia, no v trošku pozmenenej podobe. Prezidentské voľby totiž vyhral v Ekvádore socialistický kandidát Lenin Moreno, ktorý porazil pravicového bankára Guillerma. Veľa ľudí sa čuduje, prečo je krstné meno Morena Lenin. Áno hádate správne, meno dostal po svetoznámom ruskom revolucionárovi Leninovi. Moreno sa narodil v amazonskej oblasti v blízkosti hraníc s Peru. Jeho otec bol profesor s ľavicovým politickým presvedčením.

Meno Lenin je však v Ekvádore oveľa častejšie, ako by sme si mohli myslieť. Podľa Národného Štatistického inštitútu  medzi rokmi 1950 až 2015 sa v Ekvádore narodilo až 18 464 detí, ktoré pomenovali menom Lenin. Zaujímavosťou je tiež, že aj v USA sa vyskytuje meno Lenin, ktoré tam nosí 1 700 ľudí.

Ďalšou zaujímavosťou je tiež, že v Ekvádore sa hojne vyskytuje aj meno Stalin, ktoré nosí až 18 728 ľudí. Pomenovanie detí menami Lenin a Stalin sú ale veľmi populárne aj v Indii, najmä na juhu a východe krajiny, kde sú dodnes veľké oblasti, kde majú komunistické myšlienky silný vplyv.

Spracoval George: Vzdor-strana práce