Mexiko by mohlo požadovat zpět svoji půdu, kterou mu USA ukradly

USA přiznaly, že v roce 1848 nutily Mexiko odevzdat 50 % jeho území. V pátek političtí představitelé Mexika podali požadavek na zrušení dohod, které Mexiko nutily vzdát se 50 % svého národního území. Požadavek by mohl navrátit Kalifornii, Nové Mexiko, Arizonu, Nevadu, Utah, část Colorada, Oklahomu, Kansas a Wyoming. Tyto státy byly odstoupeny podle smlouvy zvané Dohoda o míru, přátelství, hranicích a osadnictví uzavřená mezi USA a Mexikem.

Bývalý prezidentský kandidát a zakladatel Demokraticko-socialistické strany Cuauhtemac Cardenas a právník Guillermo Hadman našli několik právních argumentů, které by jim umožnily anulovat smlouvu z Guadalupe Hidalgo. Smlouva byla podepsána v roce 1848 po nátlaku okupačních sil USA.

Jeden z argumentů, jak říká Hadman, je, že USA vyvíjely tlak na podepsání smluv. Požadavek také obsahuje výpovědi amerických vojáků, kteří psali, že ten „národní zrádce“ Antonio Lopez de Santa Anna byl nucen k podpisu.

Pokud požadavek neuspěje, může Mexiko požádat o odškodnění za to, že USA 168 let okupují mexické území.

Podle Hadmana by případ mohl skončit u Mezinárodního soudního dvora, ale to bude záležet na odsouhlasení současného mexického prezidenta. Hadman připravuje předání svých dokumentů prezidentovi. Hadman také pořádá pochod k sídlu prezidenta, na který zve všechny Mexičany.

Z webu telesur.net přeložil Filip Škarecký.

Zdroj: Levá pespektíva https://levaperspektiva.cz/clanky/mexiko-by-mohlo-pozadovat-zpet-svoji-pudu-kterou-mu-usa-ukradly/

Mapa-Mexiko-1842